Senátor obvinil radní za průšvih v nemocnici

Karlovarský kraj – Zastupitelstvo Karlovarského kraje těsně před vánočními svátky projednávalo více než vážnou ekonomickou situaci v Karlovarské krajské nemocnici (KKN), která se za poslední dva roky rapidně zhoršila. Ani dlouhé vlády ČSSD , následně vlády vedené KSČM nikdy nedosahovaly astronomických dluhů, jako tomu je nyní za vlády pod vedením hnutí ANO 2011.

Diskutujících, kteří více či méně ,,mlátili prázdnou slámu,” jak bývá u politiků zvykem bylo k  bodu číslo 65. skutečně mnoho. Poskytnutí příplatku do vlastního kapitálu mimo základní kapitál Karlovarské krajské nemocnici a.s. skutečně mnoho opozičních zastupitelů zaujal. Koaliční zastupitelé tentokrát program jednání doslova napěchovali tak, že se jednalo až do pozdních odpoledních hodin. O to zajímavější bylo to, že jeden z největších ekonomických problémů se zařadil na jednání až mezi poslední body.

Je známo, že novináři nasbírají informace během dopoledne a potom spěchají do redakcí, aby vše zpracovali k vydání. Ale problému, který se dotýká každého pacienta v Karlovarském kraji se media moc nedostala a přitom v přímém přenosu proběhly alarmující informace o chování našich politiků, především pak v oblasti nakládání s veřejnými informacemi a jejich interpretováním, možná i bagatelizováním a přinejmenším i jejich načasováním.

O co přesně šlo – ,,Nepřátelské převzetí”

,,Nepřátelské převzetí KKN.” Tato pochybnost byla veřejně prezentována na zastupitelstvu Karlovarského kraje i jako “veřejný průser” v KKN představenstva nemocnice pod vedením odpovědného radního pro zdravotnictví Jana Bureše (ODS).

Za pouhé dva roky se odpovědným politikům podařilo nakumulovat dluh, přesahující 100 miliónů korun ve veřejné obchodní společnosti KKN a.s. V souvislosti s tím lze připomenout jen tolik, že v prvním roce vlády hnutí ANO hejtmanka Mračková Vildumetzová oznámila astronomické úspory a media o nich psala téměř půl roku. Ale o dluzích jako by se zem slehla.

Dělný koaliční tým se opět hemží současnými a bývalými členy historicky nechvalně proslulé ODS za koaliční podpory  protikorupčních Pirátů. Náhlý obrovský propad nelze přehlédnout. Že by ti co dnes ,,řídí kraj jako firmu” došli k tomu, že firma může i zkrachovat.

Informační zdržení špatných zpráv

Na to, proč krajská koalice nedala závažné informace zastupitelům na zářijové jednání zastupitelstva včetně problematické zprávy z KKN, o které už dávno museli koaliční strany vědět nikdo z přítomných senátoru Horníkovi neodpověděl.

O hlubokém propadu v hospodaření KKN a pozdržení informací včetně auditů si odpověděl Horník sám. 

,, Protože bylo před volbami,” zahřímal senátor Horník. 

Je jasné, že vládnoucím politikům před volbami zveřejnění katastrofálních hospodářských výsledků nemocnice nebylo úplně vhod. Zdali vše koalice (ANO – ODS) a Piráti chtěla před volbami utajit je dnes již zbytečné řešit, protože voliči tyto informace před volbami od politiků ani novinářů nedostali i přes to, že byly prokazatelně už řadu týdnů k dispozici. Ani na tiskových konferencích rady kraje, ani na jednáních se o problémech v KKN v plné kompetenci radního Bureše z ODS nikde hlasitě nemluvilo.

Horníkova přímá slova vedla zastupitele k naprostému tichu. V zastupitelském sálu bylo slyšet spadnout i špendlík. 

Nadšení zejména u voličů hnutí ANO by asi před volbami povadlo i hospodární Piráti mlčeli

Je jasné, že obrovská PR agentura, která dělá pro hnutí ANO 2011 soustavnou politickou kampaň musela spustit ,,ALARM.”

Kdyby před volbami vyšlo najevo, že za pouhé dva roky vlády současných  politiků je KKN mínus více než 100 miliónů, to by asi voliči dobře nenesli a dozajista by se to odrazilo na volebních výsledcích. O to více je celá situace na pováženou, když jde vše za těmi, kteří se veřejně označují za ,,bojovníky proti korupci” a velmi hlasitě kritizovali své předchůdce před i po volbách a nyní řídící kraj jako stále více se zadlužující firmu.

Šlo současným politikům více o jejich pozitivní předvolební PR, než o finanční zdraví nemocnice, kterou mají na čtyři roky na starost a její problémy posunuly na poslední zastupitelstvo v roce?

,,Proboha řekněte je to na mínus 50 miliónů ročně a berme to jako službu občanům,” řekl rozlobený senátor Jan Horník.

100 miliónů korun a predikce auditů je ještě hrozivější. Podle senátora Horníka je částka možná až půl miliardy.

Hejtmanka Mračková Vildumetzová (ANO) se vůči vystoupení senátora Horníka ohradila s obecným sdělením.  Prý byl v minulosti také součástí koalice, která rozhodovala o KKN.

Radní Bureš jasně neodpověděl ani na dotaz, zdali bude KKN pronajata nebo nikoliv, řešení situace je sanovat více něž 100 miliónů ztráty KKN a.s. nebo vyhlášení koncesního dialogu (nájem připravovaný pro pro předem vytipované zájemce podle zákona o veřejných zakázkách).

To, že všichni koaliční politici jako přes kopírák hovořili o složitosti celé věci, spíš hnalo vodu na mlýn opozici. Protože jeden z hlavních problémů, který rezonoval bylo to, že koalice celou věc s KKN před volbami zametla pod koberec a přesunula na samotný závěr roku, mimo pozornost veřejnosti.

V minulých vládách se prokazatelné ztráty v nemocnici  pravidelně dorovnávaly, protože jejich každoroční sčítání by mohlo přivést politiky právě do klasické situace, kdy se budou muset rozhodovat pod tlakem případných věřitelů a rychle zaplatit dluhy, nebo udělat nevratné kroky k postupné privatizaci, která se v první fázi může pojmenovat například jako nájem nemovitosti, nebo podniku, nebo i jinak.

Jak známo za vlád ODS často schváleným pronájmem začínal budoucí prodej. Jednalo se o tzv. první fázi, mnohokrát popsanou z vyšetřování orgánů činných v trestním řízení. Členové ODS a zejména ti bývalí jsou v současné koalici  zastoupení v téměř každém politickém subjektu.

Ale bývalý a dlouholetí členové ODS působí i v protikorupčním hnutí ANO 2011 a k tomu jim svítí další koaliční partner, protikorupční hnutí Piráti.

Dnes mají staří známí politici sice jiné dresy, ale dlouholeté členství a ,,poctivá práce” v ODS je spojovala dlouhá léta.

S velkou šancí na úspěch by se dalo konstatovat, že v Karlovarském kraji dnes vládnou v jedné koalici současní a bývalí členové staré ODS, někteří jsou převlečení v jiných kabátech.

,,Inu nový kabát hřeje.”

Smutné je i to, že KKN není zdaleka jediná krajská obchodní společnost, která je nově v dluzích.

Kde udělali ti co řídí kraj jako firmu chybu?

Je kabag současných a bývalých šíbrů z OSD tím nelepším řešením pro Karlovarský kraj a jeho občany?

Jak to viděli občané ODS před sedmi léty? zde.

zdroj:YouTube, karlovarský kraj, bitest.videostream.sk