Vyslyší karlovarští politici vůli občanů

Karlovy Vary-Poslední referendum týkající se vřídelní kolonády neplatilo jen kvůli několika desítkám chybějících hlasů. Podmínkou byla alespoň 35 procentní účast občanů města. Ta se ale nenaplnila.

Přípravný výbor sbírá zhruba 200 nových podpisů. Po doplnění znovu požádá město o opakování referenda. Zmocněnec přípravného výboru je dopravní inženýr Ota Řezanka, který stál za přípravou už prvního referenda. Podle něj by hlasování mělo být spojeno s parlamentními volbami za dva a půl roku.

Referendum má požadovat nahrazení kolonády litinovou replikou z dílny architektů Fellnera a Helmera a také ukončení oprav havarijního stavu současné budovy z roku 1975.

Nové vedení se ale chce co nejrychleji pustit do opravy, kvůli čemuž vznikla pracovní skupina pro Vřídlo. Přednostně se má rekonstruovat sál výtrysku vřídelního pramene. Následně chce město vypsat architektonickou soutěž na novou kolonádu.

Nahrazení kolonády původní litinovou v podobě její repliky se loni ve všelidovém hlasování vyslovilo téměř 9500 občanů města. Variantu obnovy preferuje větší množství lidí než jakoukoli jinou tvrdí Oto Řezanka.

„Město by mělo začít pracovat na projektu obnovy litinové kolonády, který určí i postup odstranění té současné,“ uvedl.

Přípravný výbor chce řešit v referendech i další témata jako je vznik náměstí před Městskou tržnicí, nebo obchvat Karlových Varů.

Loňské referendum stálo město 900 tisíc korun, kdy občané města rozhodovali ve všelidovém hlasování v Karlových Varech o zásadních věcech a symbolu lázeňství úplně poprvé.