Festival za miliony začíná, vše dovoleno

Karlovy Vary – Na zahajovací ceremoniál se v Kalových Varech tradičně omezí doprava v okolí chátrajícího festivalového hotelu Thermál. Za zábavu si místní pěkně připlatí. Media očekávají nové festivalové skandály.

Do nakašírovaných prostor budou opět limuzíny vozit VIP hosty slavnostního večera. Dopravní chaos začne před už pátou hodinou, projedou jen vybraní a bude trvat celých deset dnů. Desetidenní rej herců, snobů, celebrit a politiků může opět začít.

Během festivalu je pro VIP hosty povoleno jezdit v protisměru na ulici Vřídelní a dokonce se budou limuzíny prohánět bez omezení v pěších zónách, ale i například ve Dvořákových sadech, kde vyvěrá známý Hadí pramen. Za takové chování platí celoročně místní občané policistům tučné pokuty, pokud si to vůbec ještě dovolí. Na Mlýnské kolonádě (uprostřed vývěru lázeňských pramenů), budou běžně parkovat i nákladní vozidla, překračující povolené tonáže. I zde se nedávno nesmělo jezdit ani na kole.

Během dnešního rána se také otevřely všechny festivalové pokladny naplněné tolik žádanými vstupenkami. Prodej začal už ve čtvrtek na hlavní pokladně hotelu Thermal a ve  frontách čekaly stovky lidí a dokonce přes noc.

Během zahajovacího večera převezme Julianne Moore Křišťálový globus a společně s Bartem Freundlichem a Billy Crudupem uvedou film Po svatbě.

Pro VIP hosty je připraven drink a další program. Pro diváky z ulice bude připraven tradiční koncert před Thermalem, který začne až po dvaadvacáté hodině s názvem ČNSO a Beatles Night. Návštěvníci z ulice vytvoří zdarma dokonalý komparz a dodají zahájení potřebnou pompu, která bude nejspíš odvysílána jako velmi úspěšný start festivalu. Jak jinak…

Karlovy Vary budou po následujících deset dní denně v srdci lázeňského území v nočních i ranních hodinách opakovaně zaplavovány tunami odpadu z nočních klubů, které vyrostly na místech přímo v ulicích a sadech, kde se po celý rok nepodniká. Vyhladovělá městská poklada si za úklid násobně připlatí.

Po dobu deseti dnů ceny v okolí festivalového dění výrazně stoupnou a kvalita především míchaných nápojů se stane žněmi pro ČOI.

O festivalových prodejcích rozhodují výhradně lidé pořádající jeden z největších filmových svátků u nás, město dává vše k dispozici většinou zcela zdarma.

Mnoho místních obyvatel své rodné město na dobu Mezinárodního filmového festivalu opouští. Místní často odjíždí na dovolené, aby se po všem vrátili opět do svého ” stále se vylidňujícího města s teplou vodou.”

Z veřejných peněz na filmový svátek přispívá Ministerstvo kultury ČR, Karlovarský kraj, města Karlovy Vary a další.

Celý filmový svátek zajišťuje již řadu let  společnost FILM SERVIS FESTIVAL KARLOVY VARY, a.s. s akciemi na majitele, která ve svých útrobách protočí daleko přes sto miliónů korun každý rok.


pod čarou:

A co transparentní politici

Možná by trocha transparentnosti neuškodila, když sem lijí politici peníze přímo z veřejných rozpočtů a následně nelze dohledat co se s penězi občanů vlastně stalo. V jiných případech si došlápnou na každou veřejnou korunu, ale zde to evidentně politikům vůbec nevadí ?

V loňském roce politici pod vedením Jany Mračkové Vildumetzové (hnutí ANO 2011/ dříve ODS) z veřejných peněz občanů Karlovarského kraje vyplatili Mezinárodnímu filmovému festivalu Karlovy Vary částku 8 milionů korun.

Dalších 8 miliónů korun z veřejných peněz občanů města Karlovy Vary darovali politici  Karlových Varů pod vedením Petra Kulhánka z hnutí KOA.

Nejštědřejším dárcem je Ministerstvo kultury v čele s řadou umělců kritizovaným Antonínem Staňkem. To potvrdilo, že Bartoškovu festivalu poslalo 30 miliónů korun.

Kolik takový festival stojí. „Přibližný rozpočet je 140 až 150 milionů, je tam velký pohyb v letenkách, kolik lidí přilétá a odkud,“ upřesnil Bartoška. „Já vždycky říkám, vozte to z Londýna nebo z Paříže, ať to není tak drahý,“ doplnil s úsměvem


Napsali jinde…

Bartoška získal na dotacích víc než Babiš na Čapí hnízdo: Státní penězovod mu letos na festival vystříknul přes 48,5 milionu korun. A to není celé. číst dál…


Svoboda medií hercům moc nevoní a vůbec ne kritika…

Redakce Parlamentní listy se festivalovým radovánkám věnuje řadu let, díky čemuž se nebyl nikdo z našich redaktorů schopen akreditovat. Kritické články vadily nejen týmu, ale údajně i Jiřímu Bartoškovi. Zavzpomínejme na rok 2011, kdy jsme napsali: „Ministerstvo kultury dotuje MFF 30 miliony korun, Karlovarský kraj třemi a město Karlovy Vary osmi. Zbytek obstarají sponzoři. Ten hlavní, firma ČEZ, je polostátní a ročně poskytuje 22 milionů korun. Na základě čtyřleté smlouvy tak věnuje MFF téměř devadesát milionů korun. K dalším tzv. partnerům patří RWE, Vodafone, UniCredit Bank, ČD Cargo, Eurovia, Budweiser Budvar, KKCG Karla Komárka, Sony a Kapsch. Celkový rozpočet festivalu činí ročně kolem 135 milionů korun.” číst dál …