Ústavní žaloba na Zemana je na místě

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se k aktuální situaci vyjádřil v rozhovoru pro Český rozhlas (4. 7. 2019). Zřejmě mu s rozmary prezidenta už došla trpělivost. Chování označil za protiústavní, protože Ústava v tomto případě ukládá jasné povinnosti.  To, že se jedná krizi politického systému se  Rychetský shoduje s většinou ústavních právníků.

Zpochybnění Zemanovo už sedmitýdenního otálení s odvoláním Staňka a nečinnost není v souladu s ústavním pořádkem uvedl Rychetský.

„Tady je jednoznačně shodný výklad v celé akademické oblasti, že není-li v Ústavě stanovena lhůta pro naplnění nějaké ústavní povinnosti, znamená to, že příslušný ústavní orgán má jednat bez zbytečného odkladu. V tomto bodě je Ústava nekompromisní,“ dodal.

Obdobně se ke svévolnému chování prezidenta Zemana vyjadřují i další ústavní právníci. Nejostřeji profesor ústavního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Jan Kysela, který opakovaně kritizuje Zemanovy kroky vybočující z ústavního rámce. Současnou situaci považuje za natolik vážnou, že by ji měla podle jeho názoru řešit kompetenční i ústavní žaloba na prezidenta pro hrubé porušení Ústavy.