ANO, odvolali neplatně šéfa pojišťovny

Městský soud v Praze rozhodl, že odvolání Karla Šteina z pozice ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny je neplatné.

Odvolání Karla Šteina z postu ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny je podle pražského městského soudu neplatné. Vše trvá už tři roky a z toho budou plynout minimálně důsledky v podobě ušlého výdělku, který může být ze strany ředitele uplatňován.

Štein byl odvolán správní radou pojišťovny v září 2016 především díky hlasům zástupců z ministerstev obrany a financí, která v té době vedli politici z  hnutí ANO 2011. Zástupci zdravotnického resortu, v té době ve správě ČSSD, se na protest zasedání neúčastnili.

Už tehdy ředitel tvrdil, že krok správní rady byl nezákonný a  začal proti rozhodnutí správní rady bránit žalobou, kterou nyní podle zjištění u Městského soudu v Praze uspěl.

„Rozhodnutí správní rady Vojenské zdravotní pojišťovny České republiky z 23. září 2016 o odvolání Karla Šteina z funkce ředitele je neplatné,“ citovala z aktuálního rozhodnutí mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Zatím se proti nepravomocnému rozhodnutí může pojišťovna ještě odvolat k Vrchnímu soudu v Praze. Kvůli tomu je tak předčasné říci, zda by se Štein do pojišťovny vrátil a zda by měl nárok na plat za dobu, kdy ředitelem nebyl.

Kvůli zakázkám Vojenské zdravotní pojišťovny Štein společně s dalšími třemi lidmi čelí stíhání.

Z obvinění vyplývá, že  pojišťovna vypisovala tendry malého rozsahu na marketingové zakázky za účelem propagace svého dobrého jména při sportovních přenosech či na koncertech českých umělců a uzavírala k tomu nevýhodné a finančně nadhodnocené smlouvy. Obvinění údajně takto pojišťovnu připravili o 12,5 milionu korun.