Babiš Šmardu nepodržel

ČSSD čeká možná poslední vládní partie.

 

Premiér  Babiš otočil a ostře vystartoval po Michalu Šmardovi. Nechce nechat sociálním demokratům možnost odejít z vlády kvůli rozpočtu, který podle nich, jim nevyhovuje a nebudou moci plnit své předvolební slibování.

V pátek večer Babiš rozehrál možná poslední společnou hru s ČSSD, která s vysokou pravděpodobností dovede vládní spolupráci jeho hnutí ANO a ČSSD do úplného konce.

Amaterismus politiků ČSSD je dlouhodobě známý a Babiš jej využíval plnými doušky. Takhle se ČSSD srazit na kolena nepodařilo nikomu.

Hamáček v podstatě už žádný manévrovací prostor nemá. Zemanovo ponižování, jeho osobní veletoče, ani další intriky a finty, jak ve vládě zůstat jsou vyčerpány. Socialisté mohou vládu opustit  i kvůli něčemu méně banálnímu než kvůli jménu jediného politika, ale potom už by si neměli s čím stěžoval a poplakat si zbývajícím členům ČSSD na stranických sedáncích. Nebo mohou zůstat a ztratit poslední zbytky svých voličů.

Babiš oproti předchozí domluvě oznámil, že i on odmítá sociálnědemokratického kandidáta na post ministra kultury Michala Šmardu a tak ČSSD doslova “prohodil zavřeným oknem.”

“Pan Šmarda, hlavně po jeho nespočetných mediálních vystoupeních není dobrý kandidát, ” uvedl Babiš.

Socialistům už dávno došel dech a nyní se budou muset potichu z politického výsluní vytratit, nebo si najít nějaký další trapný důvod, aby si zachovali alespoň malý zbytek tváře, který Hamáček svou zoufalou snahou udržet ČSSD u moci nejspíš už nadobro ztratil.
V kuloárech už se pomalu rýsují jména nových politiků, kteří hráli často s ČSSD dvojí hru a vždy byly více příznivci Miloše Zemana, který při volbě prezidenta voliče ČSSD poprvé doslova vyzobal ve svůj prospěch.
Už tehdy měla ČSSD z této prohry analyzovat to, že její další kroky vpřed mohou být realizovány jen z opozičních lavic, aby se obnovila důvěra zbývajících členů. Ale stal se pravý opak, který se připíše na vrub současného předsedy socialistů Hamáčka.

Finta nesouhlasu s nový rozpočtem a záminka pro odchod socialistů z vlády nejspíš opět nevyjde. Babiš je rozhodně lepší “prohazovák” než nešťastný Hamáček, který se soustavně topí více v zájmech svých kmotrů.  Ale pak už mu nezbývá čas, věnovat se skutečné a uvěřitelné politice, které by lidé byli ochotni alespoň na chvilku uvěřit.

Politika ČSSD možná už po příštích volbách posadí socialisty na lavičky, ale už jen do parku před sněmovnou.