Už to prasklo, Pilný řekl, že přebytek nebyla Babišova zásluha

Karlovarské listy

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) si může dovolit říkat pravdu, protože se po stranických peripetiích nakonec rozhodl již nekandidovat do sněmovny a skončit s aktivní politikou. Rozhodnutí předcházela neochota ze strany ANO v královéhradeckém regionu Pilného umístit do popředí své kandidátky a následná nabídka z Vysočiny, že by mohl kandidovat z prvního místa tam. Pilný souhlasil, ale později svůj souhlas odvolal.

Prakticky všemocný vůdce ANO Andrej Babiš, který může kandidátky upravovat podle své libovůle a kterému rovněž patří marketingové značky ANO, tak ze svého následovníka na ministerstvu určitě nemá moc radost.

Pilný opakovaně zkritizoval letošní utrácení vlády i chaotické hádky o peníze v rozpočtu na příští rok, a dokonce si postěžoval, že by kvůli sestavování rozpočtu bylo lepší, kdyby se volby konaly vždy na jaře. Takhle si totiž ministři chtějí kupovat voliče.

Tentokrát se do vlády, jejímž je sám členem, pustil na ČT24. Stěžoval si, že je jako ministr tažen tím, co mu odhlasují poslanci, stěžoval si, jak ministři často neoprávněně žádají o velké balíky peněz, a obzvláště nešťastný je pak z toho, že vláda nemá předem stanovené priority.

Kdyby měl při sestavování rozpočtu volnou ruku, jako ji měl v minulosti v soukromém sektoru, nikdy by prý takhle rozpočet nesestavoval. Avšak jediné, co proti tomu může podle svých slov dělat, je nechat se na vládě přehlasovat. Pilný zkrátka věří na osud, který nelze změnit. Vypadá to, že jeho strana vyjednala před necelými čtyřmi roky při sestavování vlády špatnou koaliční smlouvu. Nebo se na špatné politice také dobrovolně podílí.

Kritizoval české vlády včetně té současné, že nemají promyšlenou strategii. Stále menší podíl Čechů je v produktivním věku a státní pokladna bude muset vydávat stále více peněz nejen na důchody, ale i na udržení stávající kvality zdravotní péče. Pilný varuje, že na tyto problémy spojené s demografickým vývojem nejsme připraveni.

Připomněl, že vysoké výdaje Sobotkovy vlády byly umožněny díky dotacím z Evropské unie a ty brzy dojdou. Pak se nutně začneme propadat do deficitů, zvlášť pokud se ekonomice zrovna nebude dařit. Zatímco Babiš se snažil veřejnost přesvědčit, že přebytek hospodaření za rok 2016 byla jeho zásluha, Pilný přiznal, že kladný výsledek nebyl dán ničím jiným než penězi z EU. Jak jsme vás již informovali, kdyby navíc vláda razantně neutlumila investice a kdyby si nemohla tak levně půjčovat (i díky České národní bance, která nám oslabováním koruny znehodnocovala úspory), Babišovo slavné hospodaření by dokonce skončilo ve ztrátě několika desítek miliard korun.

Česká ekonomika už delší dobu roste. Vládní investice meziročně klesly zhruba o 50 %, přičemž už vloni byly nebezpečně nízké. Přesto Babiš a Pilný plánují na příští rok deficit (díru v rozpočtu) ve výši 50 miliard korun. Ale třeba to nedopadne tak špatně. Vloni se Babišovo ministerstvo spletlo ve svých odhadech o nějakých 130 miliard korun. I když vlastně s jistotou nevíme, jak loňské hospodaření nakonec skončilo. Nejvyšší kontrolní úřad totiž namátkovou kontrolou účetnictví Babišova ministerstva za rok 2015 objevil chyby za více než 240 miliard a upozornil, že státní dluh může být rovněž chybně vykazován (nebo podle některých indicií spíše falšován).

Sám Pilný si také stěžuje na nízké vládní investice. Razí názor, že když si vláda může levně půjčovat, neměla by tvořit rezervy pro budoucnost, ale investovat. Podle Pilného už není možné, abychom půjčky zase projedli, jako jsme to dělali doposud (čímž má na mysli právě především Sobotkovu vládu). Problém je, že si vláda opravdu ve velkém půjčuje, jak navrhuje Pilný, ale nadále prakticky neinvestuje. Zbytečně tím bere úvěry firmám a poškozuje tak českou ekonomiku. Jak informovaly Hospodářské noviny, Babiš navíc odmítl extrémně výhodné mnohaleté půjčky (s dobou splatnosti až čtyřicet let) na rozsáhlé projekty od Evropské investiční banky. Peníze, které jsme mohli dostat my, tak využívají Slováci, Poláci, Němci či Francouzi třeba při stavbě metra.

Máme tedy štěstí, že se stal ještě před volbami ministrem financí konečně člověk, který si může dovolit říkat pravdu a který, alespoň prozatím, říká pravdu. Zároveň však máme smůlu, že pravda o aktuálním hospodaření vlády není optimistická a navíc ji stejně většina Babišových fanoušků jistě nechce slyšet. Ostatně, pro voliče ČSSD a lidovců to platí stejně tak.

 

Related Post