Hejtman Kulhánek: Slíbím cokoli, ale nesplním nic

(Karlovy Vary, 2. 6. 2023) – Ačkoli sedí v čele Karlovarského kraje historicky nejvyšší počet placených politiků, na řešení velkých krajských problémů to není vidět. Cílem vládnoucího slepence totiž není blaho obyvatel kraje, ale blaho vlastní. V podstatě jde jen o to, rozdělit a přidělit svým známým a spřízněným duším co nejvíce peněz z krajské pokladny a udržet si dobře placený post, služební vozy, kanceláře a další benefity do konce volebního období. A docílit toho lze velmi jednoduše – stačí slibovat a tvrdit, že by vše mohlo být.
„Od hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka totiž neuslyšíte konkrétní termín, konkrétní rozhodnutí nebo konkrétní výsledek. Vždy dostanete pouze nekonkrétní odpověď typu – mělo by být dokončeno do konce prázdnin, mohla by vzniknout nová škola, řekli nám, že to budou řešit, předáme podnět a tak dále. Nikdy neuslyšíte například – termín dokončení je 30. srpna, nový investor přijde 1. ledna, nebo stavět se začne 15. dubna,“ říká poslankyně parlamentu a předsedkyně krajské stínové vlády Jana Mračková Vildumetzová (ANO).
Ukázkou mohou být poslední mediální výstupy hejtmana Kulhánka a dalších radních, kteří veřejnosti sdělují, že by mohla v Karlovarském kraji vzniknout nová škola, ale zároveň dodávají, že se neví, zda získá potřebnou akreditaci a zda se vůbec otevře. Podobně radní lákají na imaginární zubařskou kliniku v Lokti, která by opět mohla někdy být, ale neví se, kde se vezmou zubaři nebo kolik to bude stát. O termínu znovuotevření podatelny krajského soudu, o jednoznačné a hlavně konečné částce za rekonstrukci Císařských lázní nebo o konkrétních přínosech nových institucí a agentur, kam míří miliony z krajského rozpočtu.
„Bohužel stejně dopadl i výběr strategických projektů v programu Spravedlivé transformace. V nich nelze najít konkrétní počty nových pracovních míst, konkrétní ekonomický přínos regionu nebo další ekonomické ukazatele. Vše je jen a jen v rovině předpokladů, vizí, představ a možná i snů,“ doplňuje chebská radní a krajská zastupitelka Gabriela Dostálová (ANO).
A konkrétní odpovědi nedostávají ani další opoziční zastupitelé, kteří se hejtmana ptají na řešení dalších problémů. „Zajímá nás řada podstatných věcí. V poslední době například postoj hejtmana a vedení kraje k rušení poboček České pošty a finančních úřadů nebo zmíněnému znovuotevření podatelny krajského soudu. Neznáme termín zahájení stavby komplexního onkologického centra, které náš kraj tak moc potřebuje a mnoho jiných termínů a částek,“ doplňuje starosta Mariánských Lázní a krajský zastupitel Martin Hurajčík (ANO), který poukazuje i na řadu problémů v otázkách dopravy a dopravní obslužnosti.
Opoziční zastupitelé sice stále častěji a hlasitěji volají po detailních výsledcích práce hejtmana Kulhánka a jeho radních, ale odpovědi většinou nedostávají. Spokojit se tak musejí s prázdnými frázemi, které jednoznačně dokazují marnotratnost, nekoncepčnost, a hlavně naprostou neschopnost hejtmana Petra Kulhánka kraj řídit a posunovat kupředu. „Hejtman totiž vsadil na to, že slíbit může cokoli, ale splnit nemusí nic. Podobný scénář jsme viděli i v Karlových Varech, kde se za osm let primátorství Petra Kulhánka k lepšímu nic nezměnilo, ale rozkutálelo se mnoho peněz za vize, studie, myšlenky a sliby,“ uzavírá primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

 


Napsali jsme dříve, ” Rozkulhaná slibotechna”, potvrzeno

Už v době, kdy Kulhánek osm let hospodařil v Karlových Varech, tak nasliboval všem občanům Karlových Varů vysokou školu, kterou stále mediálně přiživuje, ale nestalo se vůbec nic. Kulhánkův projekt spolykal milióny, a navíc k tomu vytvořil placenou funkci radního Klímu za KDU-ČSL. Oba placení politici dokolečka opakovali až do dalších voleb, že spolupráce s Univerzitou Karlovo bude, i když byla známa prohlášení rektora, že k takové spolupráci zjevně nedojde. Placené funkce oba politici udrželi až do konce volebního období.

Jedinou vysokou školu, kterou Karlovy Vary mají je Vysoká škola finanční a správní, kterou společně s tehdejším hejtmanem přivedl bývalý náměstek Michal Riško. Ta od té doby působí v Karlových Varech stále.
Dalším přímým důkazem byla opakovaná návštěva prezidenta Zemana, který veřejně Kulhánkovi řekl, že je líný a nic nedělá.