Jsou Češi jen poslušní pacholci ve vlastní zemi, nebo nás zaprodali naši vlastní politici, kteří z nás postupně vytváří největší žebráky v EU?
V letech 2010-2016 odešlo 4,7 procenta polského hospodářského výkonu v kapitálových příjmech na západ, zatímco opačným směrem z evropského rozpočtu to bylo 2,7 procenta. V případě Slovenska tento poměr činil 4,2 ku 2,2 procenta. Nepříznivě toto srovnání vyznívá i pro Maďarsko (7,2 ku 4 procenta). Suverénně nejhůře je na tom ale Česko s poměrem 7,6 ku 1,9 procenta.
Jen v roce 2016 si zahraniční vlastníci firem v Česku, z nichž většina je ze „starých“ zemí EU, na dividendách stáhli 289 miliard korun, což byla zatím nejvyšší částka.
https://youtu.be/0e3ttySUCU8
autor: Antonín Dolák (2018)
Ekonom Karel Kříž, který už před časem v souvislosti s masivním odlivem dividend do zahraničí zavedl pro Českou republiku označení „krmelec“ vše jen potvrzuje. Podle zveřejněných údajů odteklo z Česka v letech 2010 až 2016 na dividendách do zahraničí celkem 2252 miliard Kč. Ekonom Kříž tvrdí, že spoluviníkem nepřiměřeného odlivu dividend z Česka jsou tuzemské finanční elity a čeští manažeři kolaborující na extrémním vývozu kapitálu do zahraničí.
Nečinní politici, kteří jsou volení lidmi mohou sledovat, jak z průmyslově elity, během třiceti let postupně vytvořili z mnoha pracujících lidí největší evropské žebráky, srovnatelné s rozvojovými zeměmi.
Masivní vývoz kapitálu z naší země, pracovní síla pro západní nadnárodní korporace za almužnu, horší kvalita potravin od stejných dodavatelů než mají lidé na Západě. Podobně jako z kolonií se od nás vyváží nezpracované suroviny bez přidané hodnoty, jako je například dřevo.
Ale tendence rabování v podobě dobývání renty z mnohokrát zaplacených investic se stále zvyšuje. Ekonomicky vybydlená země už nenabídne ani milionářům komfort, ale jen totálně rozložené hospodářství s vratkými základy a totální závislostí s podlomenými lidmi bez perspektivy.