Po. Pro 23rd, 2024

Hamáček už rezignoval a potápí ČSSD. Chystá si únikovou cestu do diplomacie?

REKLAMA

Předseda ČSSD Jan Hamáček a prezident Miloš Zeman | FOTO: FB MZ

Vulgární slova ministryně financí Aleny Schillerové na adresu ČSSD nejsou neuváženým přeřeknutím. Vyjadřují nedůstojnou pozici menšího koaličního partnera vlády ANO, která se projevila i v posledních dnech. Jan Hamáček nereaguje a chystá si už únikovou cestu po očekávaném propadáku v krajských volbách.

Poslanec a místopředseda ČSSD Ondřej Veselý navrhl zařadit na jednání Poslanecké sněmovny bod týkající se kompenzace daňových příjmů obcí a krajů. Ministryně Schillerová totiž původně opomněla samosprávám sdělit, že přijdou o 15 miliard korun, jimiž se budou podílet na hrazení finanční pomoci živnostníkům. Dokonce vyhrožovala, že zablokováním tohoto návrhu přijdou poškození podnikatelé o peníze. Následné řešení výpadku příjmů obcí dotacemi je příliš složité, zdlouhavé a zavání protekcionismem.

To jsou socani

Slova zachycená v této souvislosti na mikrofon mimo oficiální komunikaci dokazují nejen žalostnou úroveň některých členů vlády, ale i pohled pod pokličku koaličních vztahů.

„To jsou socani, zeptejte se předsedy Hamáčka,“ reagoval šéf klubu ANO Jaroslav Faltýnek, sám bývalý sociální demokrat, na dotaz premiéra Babiše, proč Veselý tento bod předkládá. „Vy jste teda koaliční partner,“ vmetla poté Schillerová Hamáčkovi. „Příště se na vás vyse*em,“ dodala, ačkoli mělo jít podle šéfa ČSSD o vzájemnou dohodu.

Schillerová se následně Hamáčkovi omluvila. Prý si neuvědomila, co říká. Dá se ovšem pochybovat, že by k omluvě došlo, kdyby tuto komunikaci nezveřejnil deník Blesk. Hamáček urážlivou etudu přešel a veřejně na ni nereagoval. Asi je už zvyklý a s ponižující rolí ČSSD se dávno smířil – nejpozději od svého názorového veletoče v loňské vládní krizi kolem jmenování ministra kultury.

KVListy sjezd ČSSD

Názorová pružnost

Hamáček projevil názorovou pružnost i v posledních dnech. Ještě před několika dny kritizoval vytvoření trafiky pro končícího náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Ten přijal po neshodách s ministrem Adamem Vojtěchem Babišovu nabídku na post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

„Budu se na vládě ptát, co pan Prymula bude v nové funkci dělat. Přijde mi trochu zvláštní mít zmocněnce pro zdravotnictví. Každý ministr by podle této logiky mohl mít svého zmocněnce. Tuto konstrukci nechápu. Navíc z mého pohledu už těch zmocněnců z hnutí ANO je moc. Mám dojem, že si tady vytváří béčkovou vládu,“ avizoval ministr vnitra.

Zda se Hamáček skutečně na jednání vlády zeptal, jaký má Prymulova funkce smysl kromě toho, že tím premiér hasí požáry v týmu ANO, není známo. V každém případě byla epidemiologova nová pozice schválena jednomyslně a bez Hamáčkova komentáře.

O rezignaci sociální demokracie na následující vývoj svědčí i její netečný přístup k volbě tří členů Rady České televize v režii koalice ANO, KSČM, SPD a Trikolóry. Zatímco ještě před rokem Hamáček vyhrožoval, že zvolením kontroverzního kandidáta SPD Michala Semína do méně významné Rady ČTK nemá vládní koalice smysl, a podařilo se mu Semínovu zvolení zabránit, dnes jen přihlíží ovládnutí televizní rady babišovsko-zemanovským blokem. Zjevně to už není jeho priorita.

Hamáček rovněž nereaguje na ponižující situaci, kdy hnutí ANO dalo opakovaně najevo, že si více cení komunistů než sociální demokracie. Babiš se Schillerovou chodí se žádostí o podporu státního rozpočtu přímo do sídla KSČM. Nepřipadá proto v úvahu, aby byl z postu prvního místopředsedy Sněmovny odvolán Vojtěch Filip, který opakovaně prokazuje, že otevřeně slouží zájmům Moskvy.

Hrozba propadu v krajských volbách

KVListy fotokoláž

Hamáčkovy rezignované postoje však mohou mít prozaičtější důvody. Pochopil, že ke zvýšení preferencí ČSSD nebude stačit ani jeho působení v koronavirové krizi, kdy komunikačně předčil chaotického premiéra Babiše.

Propad voličského zájmu se po odchodu Bohuslava Sobotky nezastavil, na což má jistě vliv i lokajská role sociálních demokratů ve vládě ANO. Babiš pokračuje v luxování levicových voličů, nadále si neváhá přisvojovat veškeré zásluhy i domnělé úspěchy, a ostrakizuje z jeho pohledu „nebezpečnou“ ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou.

O neradostných vyhlídkách svědčí interní průzkumy sociální demokracie k blížícím se říjnovým krajským volbám, které se v polovině května objevily na portálu Novinky. ČSSD by podle nich překročila pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do krajského zastupitelstva v pouhých třech krajích – Pardubickém, Jihočeském a Jihomoravském.

To by znamenalo fatální propad proti posledním krajským volbám před čtyřmi lety, kdy ČSSD pronikla do všech zastupitelstev a získala posty pěti hejtmanů. Další oslabení jejích pozic se dá očekávat i ve volbách do Senátu, kde před dvěma lety obhájila jediné senátorské křeslo. Je také otázkou, nakolik jí prospěje Hamáčkem zprostředkované angažmá kontroverzního Michala Haška na post volebního manažera.

Na podzim se dá navíc očekávat, že výrazněji dolehnou důsledky tvrdých vládních zásahů do ekonomiky, což se mimo jiné projeví zvýšenou nezaměstnaností nejtíživěji dopadající na nízkopříjmové skupiny obyvatel.

Trafika ve Spojených státech?

Takový armageddon by jistě vyvolal úvahy o přepřahání v čele ČSSD před klíčovými volbami do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Proto nepřekvapují sněmovní kuloárové informace, že si Hamáček připravuje únikovou cestu pro případ opuštění funkce šéfa strany.

Podle zjištění deníku FORUM 24 usiluje o velvyslanecký post ve Spojených státech, a i proto udržuje výborné vztahy s prezidentem Zemanem. Nahradil by zde bývalého prezidentova ředitele zahraničního odboru Hynka Kmoníčka, který nesplňuje Zemanova očekávání.

Je skutečností, že Hamáček vsadil svoji budoucnost na spojenectví s Hradem. Je to patrné z jeho schůzek se Zemanem v Lánech, kde se nechávají zvěčňovat ve společném objetí v symbolicky rudých mikinách.

Šéf ČSSD se stal garantem dodávek čínských ochranných pomůcek a posloužil tím zájmům toxického hradního okruhu – na úkor domácích výrobců. Ti od počátku vládě nabízeli spolupráci a navyšovali výrobu, kterou museli často exportovat do zahraničí.

Deník N zjistil, že ministerstvo vnitra zatím vyplatilo čínským dodavatelům za tyto nákupy zdravotnického materiálu často nižší kvality celkem 4,5 miliardy korun, zatímco českým firmám jen 58 milionů korun – tedy zhruba jedno procento dodávek. I chystané tendry vyhovují spíše velkým dodavatelům než domácím malým a středním podnikům.

Nejbližší měsíce ukážou, nakolik bude sociální demokracie nadále ochotna sehrávat roli vládního otloukánka, která ji potápí pod čáru ponoru. Jan Hamáček tento trend s dosavadním přístupem nezvrátí a začíná spíš myslet na zadní vrátka.

zdroj:forum24.cz

By redakce

Related Post