Izraelští potápěči našli zlatý poklad nevyčíslitelné hodnoty

REKLAMA

Potápěči u izraelských břehů náhodou objevili zhruba dva tisíce zlatých mincí z období před tisíci lety. Jde o největší nález tohoto druhu ve Středozemním moři. Podle izraelského úřadu pro památky je nález tak cenný, že se jeho hodnota nedá vyčíslit, píše server BBC.

Členové potápěčského klubu poklad objevili, když prozkoumávali zbytky starého přístavu v Caesareji. Nejprve mince považovali za hračky, když jich ale několik sebrali a vynesli je na břeh ukázat řediteli klubu, uvědomili si význam svého objevu.

Přivolaní odborníci pak na místě našli dva tisíce mincí různé hodnoty, které se používaly v období, kdy v severní Africe vládli Fátimovci. Jejich chalífát trval od roku 909 do roku 1171.

Archeologové budou v místě nálezu dál pátrat, aby získali informaci o přesnějším původu mincí.

„Je tam pravděpodobně vrak lodi, která vezla vládě v Egyptě peníze vybrané na daních. Také je možné, že ty peníze měly být použity k výplatě žoldu posádce Fátimovců, která chránila město,” řekl Kobi Šarvit, který vede v izraelském úřadu pro památky oddělení podmořské archeologie.

Podle Šarvita je také možné, že peníze byly na velké obchodní lodi, která obchodovala s městy na středomořském pobřeží.

Nalezené mince váží dohromady devět kilogramů a k jejich odhalení na dně zřejmě přispěly letošní zimní bouře. Poklad je nyní majetkem státu a nálezcům nepřísluší žádná odměna, uzavírá BBC.