13. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Karlovarský kraj se chystá na oslavy výročí narození Karla IV.

Karlovarské listy

REKLAMA

Města v Karlovarském kraji chtějí využít výročí narození Karla IV. ke své propagaci, ale i k připomenutí asi nejvýznamnějšího českého panovníka. Na akce k výročí Karla IV. nabídl kraj dotace, peníze na propagaci vyčlenily i Karlovy Vary, které král založil.

Karlovarský kraj k výročí 700 let od narození Karla IV. vytvořil nový dotační program, do kterého vložil 1,5 milionu korun. „Kraj dostal v rámci dotačního titulu na oslavy spojené s výročím Karla IV. celkem 29 žádostí v celkovém objemu šesti milionů korun. Mezi žadateli je například město Karlovy Vary, Loket, Městská knihovna Cheb nebo Západočeské divadlo Cheb (například projekt Komedianti na dvoře Karla IV.),“ řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Žádosti se postupně vyhodnocují a žadatelé byli vyzváni k doplnění údajů. V lednu by se měli udělením příspěvků zabývat radní Karlovarského kraje.

Karel IV. je přímo spjat hlavně s Loktem a Karlovými Vary. Zatímco na Lokti často pobýval a jako tříletý zde byl dokonce vězněn, lázeňské město podle legendy při jednom z lovů založil. Karel IV. pobýval ale i v Chebu, byť ten je spíše svázán z jinými významnými osobnostmi.

Loket oslavy výroční narození českého krále zahájí už v předvečer Nového roku oslavami pod širým nebem a pod loketským hradem. Další akce chystá během roku.

Autor: ČTK
www.ctk.cz

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.