So. Lis 23rd, 2024

Likvidace svobody v hybridní válce v ČR

kvlisty
REKLAMA

Kauza Lithium zřejmě byla dezinformačním útokem Ruska na ČR. Pomohla StB

Zdá se, že Česká republika se stala terčem cíleného dezinformačního útoku. Z informací, které zveřejnil server Aktuálně.cz, vyplývají znepokojující fakta ohledně kauzy Lithium. Vše směřuje k tomu, že kauzu vytvořili lidé napojení na Rusko. Cílem nebyla jen zjevná diskreditace především ČSSD těsně před volbami. Méně viditelným, ale důležitějším cílem bylo znevážení a znevěrohodnění tradičních politických stran a podpora nesystémových hnutí. Z kauzy těžily především ANO a SPD, které aféru aktivně přiživovaly. Podle některých zdrojů mají právě šéfové těchto stran vazby na Rusko. Dalším, kdo kauzu aktivně rozjížděl, byl Zdeněk Zbytek, blízký spolupracovník Miloše Zemana, který má velmi dobré kontakty v Kremlu a který byl před rokem 1989 velitelem tankové divize. Zbytek je kvůli svým aktivitám v Rusku monitorován BIS.

Jak to tedy bylo s kauzou Lithium?

Aféru nastartoval ruský dezinformační web v českém jazyce Aeronet.cz, od něj ji převzal další dezinformační web parlamentnilisty.cz. Následně se zapojil zmíněný Zdeněk Zbytek. Ten rozeslal jakési dokumenty ke kauze několika politikům, což sám přiznal novinářům Aktuálně.cz. Mezi adresáty byli například bývalí agenti StB Andrej Babiš a Vojtěch Filip. Jeden vede ANO, druhý KSČM. Právě oni se postarali o to, aby aféra ovládla tuzemský mediální prostor několik dní před volbami. Babiš zapojil svá média a společně s Filipem prosadil mimořádnou schůzi sněmovny k lithiu. Tam těsně před volbami kopali do ČSSD, tradičních demokratických stran a do základů polistopadového režimu.

K závěru, že kauza Lithium byla dobře provedená dezinformační kampaň ruské hybridní války, která má za cíl změnit český politický systém, dospěl podle aktualně.cz také Pražský institut bezpečnostních studií.

Dalším, kdo kauzu aktivně přiživoval, byl Miloš Zeman. Aféru řešil na svých předvolebních výjezdech po republice na náměstích a v kulturních domech.

Informace o tom, že šlo jen o účelový jednorázový útok posiluje i fakt, že největší „lithiové aktivisty“ už téma po volbách nezajímá. Aféra zcela umlkla. Splnila svůj účel.

O tom, že se Rusko pomocí dezinformačních kampaní pokouší zničit demokracii v České republice, hovoří osobnosti již delší dobu. Na vliv cizích agentů upozorňují také tuzemské tajné služby. Velké obavy momentálně panují z toho, jak Rusko ovlivní prezidentské volby v České republice. O tom, že se to stane, je přesvědčený například prezidentský kandidát Jiří Drahoš, riziko zmínil i generál Petr Pavel, nejvýše postavený voják ve vedení NATO. Senátor a spoluzakladatel Občanského fóra Ivan Gabal se tento týden na Facebooku vyjádřil v tom smyslu, že by byla na místě vyšetřovací komise k hybridnímu útoku Lithium. Prý selhaly tajné služby. „Aktuální by byla komise pro hybridní útok Lithium a kiks bezpečnostních složek,“ napsal Ivan Gabal.

By redakce

Related Post