Parkovací zóny jsou realita v místech, kde nelze plochy dál rozšířit

REKLAMA

Od 1. května bude platit nový  systém parkování pro majitelé vozidel, kteří budou chtít v obchodně-správní zóně města dlouhodobě parkovat svá vozidla.

Rezidenční stání, které dosud vydával Magistrát města zdarma, bude od 1.5.2016 zpoplatněno. Za kartu na jeden rok zaplatí majitelé vozidel, kteří v této části města chtějí parkovat od 480 korun do sedmi tisíc a to podle počtu vozidel.

Koupí této karty rezidenti a abonenti získají možnost volného zónového parkování, nejde tedy o vyhrazené parkovací místo, které by bylo jen pro konkrétní majitele vozidla a tím znemožňovalo  trvale místo užívat i k parkování jiného vozidla i v době kdy je vyhrazené místo fakticky volné.

Trvale bydlící majitelé vozidel  zaplatí na rok první vozidlo 480 Kč, druhé vozidlo 3 500 Kč, třetí a každé další 7 000. Podnikatelé (abonenti) za první vozidlo 2 400 Kč, druhé vozidlo 9 000 Kč, třetí a další 18 000 Kč. Při diferenci cen si tak každý rozmyslí zdali parkování pro druhé, třetí a další vozidlo skutečně potřebuje.

Systém parkování dosud umožňoval, aby za jednu cenu v zónách parkovalo například i několik vozidel jediného majitele i několik měsíců, prakticky docházelo k tomu, že v některých místech byla vozidla i dlouhodobě odstavena.

Podle náměstka primátora Čestmíra Bruštíka (NEZ) k novému poplatku město přistoupilo i kvůli redukci a přehledu dosud vydaných parkovacích karet . „Těch by nyní mělo být přibližně tři a půl tisíce. Ale přesně to nevíme,” vysvětlil.

Odbor dopravy Magistrátu města po tomto opatření volá už roky, ale nikdy se nenašla politická shoda. Jde o první etapu zavedení parkovacích karet pro abonenty a rezidenty. V budoucnu by se toto opatření mělo týkat dalších zón ve městě.  Podle náměstka Bruštíka mají lidé i výhodu, že bez poplatku zastaví třeba u parkovacího automatu, město bude karty měnit postupně, podle toho, jak jim stávající budou končit.

SOUČASNÁ ZÓNA SE TÝKÁ ULIC : Krále Jiřího, Moskevská ulice, Svahová,Varšavská, Jugoslávská, Bulharská, Horova, I. P. Pavlova, Mariánskolázeňská, Poděbradská, Hybešova, nábřeží Jana Palacha, Karla Čapka, Foersterova