Bývalý hejtman Novotný moc nové koalici nepřeje, krajský výbor ČSSD s jeho podporou prý počítat nemůže. Neposlušný Novotný jako bývalý komunista si asi více rozuměl s bývalými kolegy z dnešní KSČM. Dnes jako poslanec parlamentu ČR bude už jen řadovým zastupitelem karlovarského kraje.
I přes to po šesti letech se v Karlovarském kraji definitivně rozcházejí koaliční partneři ČSSD a KSČM. Sociální demokraté dali po krizi způsobené rezignací hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) přednost koalici s dosud opozičními stranami, a to TOP 09, STAN, ODS, HNHRM a ALTERNATIVA. Novým hejtmanem by se měl stát devětačtyřicetiletý Martin Havel (ČSSD), donedávna náměstek hejtmana, který na tuto funkci rezignoval před dvěma týdny. O nové podobě vedení kraje a rady kraje se definitivně rozhodne 9. března.
Novým hejtmanem by se měl stát devětačtyřicetiletý Martin Havel (ČSSD), donedávna hejtmanův náměstek, který na tuto funkci rezignoval před dvěma týdny. O nové podobě vedení kraje a rady kraje se definitivně rozhodne na krajském zastupitelstvu 9. března. Zastupitelé totiž včerejší zasedání přerušili.
Podle dohody mezi ČSSD a dosud opozičními stranami, kterou jejich zástupci už potvrdili i podpisem, bude mít ČSSD v devítičlenné krajské radě čtyři místa včetně hejtmana. O zbylá místa se podělí ostatní strany. Kdo a jaké místo zaujme, to by mělo být dohodnuto právě do 9. března, kdy se opět sejde krajské zastupitelstvo.
Odcházející komunisté hodlají být konstruktivní opozicí. „Necítíme se jako poražení ani uražení, chceme se dále spolupodílet na správě věcí veřejných,“ uvedla náměstkyně hejtmana Eva Valjentová (KSČM). Nastupující koalice navíc zavázala dosud vládnoucí kSČM, aby do jmenování nové krajské vlády neprováděla žádné změny v komisích, výbore a společnostech s účastí kraje.
Pro krajské zastupitele bylo včerejší jednání zřejmě tím nejkratším zasedáním v historii. Za osmnáct minut promluvil, kromě předsedající Evy Valjentové (KSČM), pouze krajský zastupitel a krajský předseda ČSSD Petr Navrátil, který kolegy s výsledky koaličních jednání seznámil a navrhl přerušení zasedání.
O slovo se pak přihlásil Jiří Kotek (ALTERNATIVA), který ocenil, že ČSSD ukončila spolupráci s KSČM, a to symbolicky 25. února. „Kraj už nebude mít tuto zátěž a jeho vedení se ujme demokratická sestava,“ zdůraznil.
Sociální demokraté se ke spolupráci s bývalou opozicí přiklonili i přes to, že KSČM si přestala nárokovat post hejtmana.
Jde tedy téměř o identický scénář koalice, jakou ČSSD hodlá utvořit s bývalou opozicí. Podle Petra Navrátila rozhodli zkušenosti krajských opozičních politiků. Svůj postoj změnil i Martin Havel, který až dosud sociálními demokraty nabízený post hejtmana odmítal. „Situaci jsem přehodnotil a souhlasím. Je třeba, aby byl kraj stabilní a já jej hodlám v této kondici dovést až k volbám,“ uvedl.
Přestože o personálnmí osazení postů radních nepadlo, tedy kromě návrhu na hejtmana, ani slovo, v kuloárech se hovoří o tom, že za ČSSD by uvolněná místa mohli zaujmout současný náměstek Miloslav Čermák, Edmund Janisch a Jakub Pánik. Tuto nominaci ale nikdo z ČSSD zatím nepotvrdil.
O pět dalších míst se rozdělí bývalá opozice. ODS by podle krajského zastupitele Petra Šindeláře by chtěla v radě dva své zástupce, TOP09 a STAN bude zřejmě prosazovat krajského zastupitele Petra Zahradníčka.
„Máme zájem o resort lázeňství, kultury a cestovního ruchu,“ uvedl Petr Kulhánek (STAN). O další dba zbylé posty radních by se rozdělili Hnutí za harmonický rozvoj o bcí a města a ALTERNATIVA.
Redakčně upraveno, František Buk
Deník, Autoři: Ivana Kalinová, Vladimír Meluzín