14. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

STÁT CHCE KOUPIT ČSA, KTERÉ SERVISUJE JEDNA Z PREMIÉROVÝCH FIREM

REKLAMA

Záměr vlády Andreje Babiše majetkově vstoupit do krachujících Českých aerolinií, které ovládá premiérův přítel Jiří Šimáně a čínský investor, nedává z ekonomického hlediska pro stát smysl. Smysl ale dává pro premiérův fond Hartenberg. Ten v roce 2017 koupil poloviční podíl v leteckých opravnách Avia Prime. A právě v tomto podniku Smartwings/ČSA opravují své stroje.

“Chceme mít nejdéle do konce dubna řešení, mám na to speciální tým. Doporučuji nejdříve záruku za úvěr, pak teprve případný vstup do společnosti,” popsal strategii státu vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček v LN.

Ekonomickou analýzu, proč zachránit zrovna krachující ČSA a jiné podniky ne, ale vláda dosud nezveřejnila. Ministryně financí Alena Schillerová pouze uvedla: “Bylo by nejlepší je koupit.”

Svatba Andreje Babiše. Jiří Šimáně druhý zprava. Zdroj: FB Moniky Babišové

Možné vysvětlení nabízí pohled do zákulisí. Aerolinky vlastní společnost Smartwings premiérova přítele Jiřího Šimáněho, společně s čínskou státní společností CITIC. Šimáně byl Babišovi například na svatbě, jak ukazují fotografie, které premiérova rodina sama zveřejnila na sociálních sítích.

Kromě toho by ale pád ČSA finančně pocítil i přímo Andrej Babiš. Jeho fond Hartenberg totiž podle Hospodářských novin z roku 2017 tehdy koupil poloviční podíl v leteckých opravnách Avia Prime. Fond za ně zaplatil půl až tři čtvrtě miliardy korun.

A důležité je, že podnik servisuje právě letadla ze skupiny Smartwings/ČSA. Když firma zkrachuje, nebude co opravovat.

“Avia Prime zastřešuje dvě opravárenské firmy – polskou Linetech a slovinskou Adria Airways Tehnika. Celkem zaměstnává zhruba 700 lidí. Poskytuje servis pro letouny zhruba 70 převážně evropských leteckých společností, mezi něž patří například Lufthansa, British Airways, EasyJet, nebo i česká společnost Travel Service (dnes Smartwings pozn. Neo),” napsaly tehdy HN.

zdroj:https:neovlivni.cz


Babišův astronomický střet zájmu na hraně s právem je vnímán v okolním, civilizovaném světě zcela odlišně. V situaci, kdy si Babišova vláda tvoří zákony se nedá ani říct, kolik takových zákonů už bylo ušito přímo na míru těm, kteří náhodou mají lepší podmínky pro podnikání nejen ze státních peněz.

Nemorální drancování veřejných rozpočtů ve velkém v přímém přenosu. Přitom se jedná opět o čistě náhodou, nepřímou podporou pro byznys jednoho z nejvyšších ústavních činitelů v ČR, který i když nechtěl do politiky, tak musí vydělávat další stovky miliónů, jak bývá častým zvykem, s napojením za veřejné peníze.

Masivní podpora podnikání miliardářů z veřejných rozpočtů je cestou do pekel.

Je vidět, že i když je zde Babiš, jak říká pro lidi, tak na sebe ani náhodou nezapomíná.


„Všeci kradnú!“

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.