25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

500 vagónů prodáno na Slovensko

REKLAMA

ČD Cargo v roce 2018 údajně nevýhodně prodalo 500 vagónů, aby si je vzápětí pronajalo zpět.  Do loňského března byl členem dozorčí rady státního dopravce Jiří Švachula, někdejší místostarosta Brna-střed za ANO, který je obžalovaný v kauze veřejných zakázek známé jako případ Stoka.

Rezortu šéfuje superministr Havlíček z hnutí ANO


„Společnost ČD Cargo v roce 2018 evidentně nevýhodně prodala 500 vagonů za 50 milionů Kč slovenské společnosti SMK, kterou vlastní kontroverzní osoba jménem Ivan Petríček. Tato společnost obratem pronajala tyto vagony zpět ČD Cargo na 15 let za více jak 900 milionů korun. S tím, že nakonec je může odkoupit zpět za další stovky milionů,“ kritizuje pirátský poslanec Ondřej Polanský resort Ministerstva dopravy.

Nákladní kolejový dopravce ČD Cargo čelí kritice za výprodej svých vagonů na Slovensko. Státní kolejový dopravce ČD Cargo prodal 500 nákladních vagonů slovenské firmě SMK slovenského podnikatele Ivana Petríčka. Příštích deset až patnáct let si bude státní podnik vagony pronajímat, následně je má koupit zpět. Případ již prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

„Zveřejnění informací k této kauze mě nadzdvihlo, a proto jsem se dnes rozhodla toto téma interpelovat. Nelze strpět, aby stát rezignoval na péči řádného hospodáře, ignoroval platné právní předpisy a takto obrovské zakázky nesoutěžil v režimu zákona o veřejných zakázkách,“ řekla Seznam Zprávám poslankyně Kovářová.

„Jestli v orgánech ČD Cargo sedělo či stále sedí více podobných lidí, jako je pan Švachula dosazený hnutím ANO, který je podezřelý právě z ovlivňování veřejných zakázek, můžeme očekávat více podobných kauz,“ dodala poslankyně Kovářová.

zdroj:seznamzpravy.cz


 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.