Lidé z Čech odcházejí, 20 let po revoluci

REKLAMA

Z Čech se do ciziny každí rok vystěhovávají tisíce lidí, kteří hledají nový domov. Loni odešlo 30.900 obyvatel naší republiky. Příliv cizinců jako kompenzace po letech poprvé odchod  Čechů nedorovnal. Nejvíc lidí se od poloviny minulého století do zahraničí vypravilo před deseti lety, kdy celkový počet dosahoval skoro 35.000. Toto číslo vyplynulo z údajů Českého statistického ú­řadu jako smutná pravda.

Po pádu nefungujícího komunistického režimu se u nás otevřely hranice a Češi a Češky začali odcházet do ciziny za studiem, za prací, cestovat, prostě užívat si svobody pohybu.

Za čtyři roky krize od roku 2008 do roku 2011 se z České republiky vystěhovalo celkem 38.200 lidí.

Loňský rok se do Čech přistěhovalo o 1300 lidí méně, než kolik jich z republiky odešlo. Tato fluktuace, která vypovídá o nespokojenosti žití v Čechách je mimo jiné výsledkem polistopadových, demokratických změn.

Mnozí do dnes vzpomínáme na sliby pravicových politiků, jak se nám bude dařit lépe, zdá se, že i pád ODS již naznačuje, že lživá pravicová politika naši soběstačnou zemi připravila o národní hospodářství a všechny, včetně našich děti totálně zadlužila.