7. září začíná soud ROP Severozápad

REKLAMA

Většina z obžalovaných je z ODS, ČSSD a KSČM nebo měli na tyto strany vazby.

Obžaloba pracuje s případem, kdy zločinná skupina politiků a podnikatelů zmanipulovala dotace za 14 miliard.

Údajné machinace v dotačním programu Severozápad jsou největším případem svého druhu v Česku.
Uvízlo v ní 27 politiků, podnikatelů a úředníků. Podle obžaloby zmanipulovali evropské dotace. Hlavní líčení v případu startuje 7. září. Obžalobu podalo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Skrytí kmotři ve funkcích nástěnkářů dál pokračují ve svých ohavných praktikách, navádění, šíření zla a korupce, zatím co „odvážné figurky“ si u soudu vypijí do dna svůj hořký šálek kávy.


ROP Severozápad je dotační program, ze kterého se rozdělovaly evropské peníze pro Ústecký a Karlovarský kraj. Jeho smyslem bylo spravedlivě podpořit podnikatelské projekty s ambicí oživit ekonomiku v obou regionech. Jenže jak policie rozkryla, systém schvalování subvencí měla podle ní v rukou úzká skupina politiků, podnikatelů a úředníků, kteří penězovody nelegálně nastavili svým směrem.

Výsledkem vyšetřování započatého v prosinci 2016 Národní centrálou proti organizovanému zločinu, jež vycházela z poznatků někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, je obžaloba 27 lidí. Jsou mezi nimi bývalí hejtmané, krajští radní či zákulisní hráči politiky a byznysu obou regionů. Většina z nich byla z ODS, ČSSD a KSČM nebo měla na tyto strany vazby.

Na začátku případu byla podle obžaloby dohoda Alexandra Nováka, Daniela Ježka, Pavla Koudy, Tomáš Hybnera a Petra Vráblíka. Novák s Ježkem byli v první dekádě nultých let klíčovými postavami politicko-podnikatelského prostředí Ústeckého kraje. Kouda byl prvním náměstkem ústecké hejtmanky, obdobně působil v karlovarském regionu Tomáš Hybner. Vráblík sloužil coby ředitel úřadu spravujícího dotace.

Organizovaná zločinecká skupina

„V rozporu se závaznými pravidly se dohodli na umělém nastavení rozdělení dotací, které měly být poskytovány prostřednictvím Regionálního operačního programu Severozápad pro období let 2007-2013 (…), a to tak, aby celkový poměr finančních projektů investovaný v Ústeckém kraji činil 66 % a v Karlovarském kraji 34 %,“ stojí v obžalobě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

číst dál na aktuálne.cz…


Lov na úhoře. Proč musel Pitr utéct do Švýcarska