Po elektřině pokračuje zdražování vody

KVListy

Karlovarský kraj – Po avizovaném navýšení cen elektřiny se chystá zvýšení ceny za odebraný metr krychlový vody. Přibližně se bude jednat o tři koruny, kdy cena vzroste na 63,05 Kč v roce 2019.  Novoroční dárek občanům schválila  ve formě zdražení vody valná hromada Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech (VSOZČ). Samozřejmostí je také i nárůst paušálních ročních poplatků. Jen za namontovaný vodoměr bez ohledu na spotřebu vody zaplatí každý za nejčastěji používaný vodoměr ročně 1800 Kč bez DPH. Teprve k této částce se bude připočítávat skutečná spotřeba. 

Podle vodohospodářů tento způsob účtování ceny vody umožňuje spravedlivěji rozložit náklady mezi obyvatele, tak aby nemuseli odběratelé s běžnou spotřebou doplácet na ty, kteří spotřebovávají vodu minimálně, šetří jí a tak to údajně nezaplatí ani náklady na provoz přípojky.

„Aby mohli obyvatelé porovnat naši cenu s ostatními regiony, kde nemají dvousložkové vodné a stočné, uvádíme pro srovnání přepočet na průměrnou neboli jednosložkovou cenu za kubík vody. Tato cena je však pouze orientační, velká část obyvatel s běžnou spotřebou platí v průměru za kubík vody ještě méně. V roce 2019 se naše průměrná cena bez DPH zvýší o 4,5 procenta na 71,69 Kč. Jakmile však dojde k ohlášenému snížení DPH u vodného a stočného z 15 na 10 procent, vrátí se konečná cena vody s DPH pro odběratele na stejnou úroveň jako v roce 2018. V každém případě ale zůstane stále pod úrovní průměrné ceny v České republice,“ uvedl předseda VSOZČ Josef Hora.

Do ceny vody se promítne také plošné zvyšování mezd, či zdražení elektřiny vládou, protože voda se také vyrábí nejen za pomocí elektrické energie, ale především významný podíl na její výrobě mají mzdy zaměstnanců, kteří se starají i o distribuční síť.

V roce 2019 je nutné počítat s navýšením finančních prostředků na investice, které by měly být vloženy do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury členských obcí sdružení.

VSOZČ sdružuje 98 měst a obcí z Karlovarska, Tachovska, Sokolovska, Chomutovska a Rakovnicka. Působí na území o celkové rozloze 3 000 kilometrů čtverečních, kde žije okolo 188 000 obyvatel. Obsluhuje tak kraje Karlovarský, Plzeňský, Ústecký a Středočeský.

Karlovy Vary už řadu let občany zastupuje  bývalý primátor z hnutí Karlovarská občanská alternativa Petr Kulhánek. Naposledy mu bylo opakovaně obnoveno členství 27. června 2018. Karlovarský zastupitel města Kulhánek působí v orgánu který podpořil zdražení vody všem lidem v Karlových Varech.

Výpis statutárních orgánů v Karlových Varech zde.

Když si projdeme příjmové skupiny obyvatelstva v České republice, dojdeme asi nejspíš opět k tomu, že tisícovku, kterou dostali senioři od vlády už jim z kapes vyhnali výrobci a distributoři elektřiny. Voda je další náklad, který už půjde daleko do mínusu.

By redakce

Related Post