(Cheb, 4.7.2022) – Příběh s uzavíráním oddělení v chebské nemocnici pokračuje v letošním roce. Obyvatelé měst a obcí tohoto regionu budou muset na lékařská vyšetření dojíždět do Sokolova nebo Karlových Varů. Podle slov bývalého hejtmana Karlovarského kraje Petra Kubise (ANO) je divné, že nejsou slyšet protesty starostů měst a obcí z Chebska.
„Překvapuje mne, že je kolem uzavírky vybraných oddělení v nemocnici v Chebu naprostý klid. V minulosti bylo zavádění letního provozu v chebské nemocnici vždy spojeno s hlasitými protesty, které jsem z pozice hejtmana chápal a v roce 2020 vyřešil tak, aby k uzavření nemocničních oddělení nedošlo,“ vysvětluje Petr Kubis, který nyní vykonává funkci předsedy krajského zdravotného výboru. „Nemohu se zbavit dojmu, že podezřelý klid kolem uzavírky oddělení v chebské nemocnici má přímou souvislost se současnou vládnoucí koalicí v Karlovarském kraji. Jak si mám jinak vysvětlit ten diametrální rozdíl v postoji starostů Chebska, když jsem byl hejtmanem já a nyní, kdy je hejtman pan Ing. Kulhánek za hnutí STAN? Dnes už jim uzavřená oddělení nevadí?“ podivuje se Petr Kubis.
„Všichni tři totiž patří k vládnoucí koalici Karlovarského kraje, který je zřizovatelem a provozovatele nemocnice Cheb. Jejich případný nesouhlas s plánovaným uzavřením chebské nemocnice by byl přímým útokem na nynějšího hejtmana Petra Kulhánka a možná by hrozil rozpad koalice. A to si v době, kdy se za netransparentních okolností a mnohdy bez výběrových řízení porcují krajské finance, udělují individuální dotace a nešetrně hospodaří, nikdo nechce vzít na triko,“ pokračuje opoziční zastupitel Jan Vrba (ANO).
Předseda zdravotního výboru Petr Kubis dále připomíná někdejší obrovskou vlnu kritiky, která se snesla právě na bývalé vedení kraje a jeho snahu situaci řešit.
„Intenzivně jsme komunikovali se starosty Chebska a dali jsme jim slib, že klíčové interní oddělení neuzavřeme. To se nám v roce 2020 povedlo. Sehnali jsme lékaře z karlovarské a sokolovské nemocnice a dojížděl k nám i lékař z jiného kraje. Vedle dostupnosti lékařské péče pro chebský region jsme tím zajistili také možnost čerpání dovolených pro zdravotní personál z karlovarské a sokolovské nemocnice. Tu si letos patrně naplno užijí jen v Chebu. Ti ostatní totiž budou muset ošetřovat jejich pacienty, například z chirurgického oddělení, které má být uzavřeno necelé tři týdny,“ dodává Petr Kubis, který nešťastný scénář kritizoval i vloni a poukazoval na skutečnost, že i lékaři a sestry ze sokolovské a karlovarské nemocnice si potřebují odpočinout a dovolenou si zaslouží.
Podle Jany Mračkové Vildumetzové je to jen další důkaz nekoncepčního řízení krajské nemocnice, jejíž představitelé si chtějí vyplatit půlmilionové odměny. „Vůbec nechápeme, za co by tyto odměny měli čerpat a vůbec nechápeme, že se o této možnosti stále ve vládnoucí koalici jedná a stále se hledá cesta, jak oněch půl milionu korun odeslat na účty členů představenstva nemocnice. Vždyť je to vůči ostatním lékařům, zdravotním sestrám a dalšímu zdravotnímu personálu velmi nefér, oni si zaslouží odměny, minulé Představenstvo si na odměnách nevyplatilo ani korunu, zároveň nemocnice je stále v červených číslech. Kraj stále musí nemocnice štědře dotovat a za připomínku určitě stojí i podivnosti, které provázely volbu generálního ředitele Josefa Märze, jeho předchozí politickou angažovanost a důležitou roli při sestavování nesourodého vládnoucího krajského politického slepence,“ dodává místopředsedkyně Poslanecké sněmovny.
KARLOVARSKÉ LISTY KOMENTÁŘ
Mediálního bobříka mlčení může hravě zajistit bývalý novinář Kulhánek (STAN/ KOA), který se díky vypráskanému krajskému slepenci, vyhoupl za mnoho rozdaných pašalíků pro politické vazaly do křesla hejtmana. Za historicky nejdražší hejtmanskou židli platí občané Karlovarského kraje. Protože Kulhánek, aby se udržel u moci, tak musel rozdat mnoho nesmyslných politických funkcí. Současný politický paskvil přežívá na Karlovarském kraji, bez jasné nabídky pro občany. Peníze mizí stejně jako ve vykosených Karlových Varech, kde Kulhánek „hospodařil“ s veřejnými penězi. Neinvestiční dotace a neproduktivní investice často pro kámoše byly doménou hnutí KOA. Město za osm let jeho vlády propadlo v mnoha ekonomických ukazatelích. To je panečku ekonom.
Zdali takhle Kulhánek hospodaří i doma?
Současná politická taškařice pod vedením Kulhánka nejvíc pracuje na vlastním politickém PR, za které nelituje vesele utrácet z kapes občanů. Jen za webové stránky, které si koaličníci v čele s Kulhánkem umanuli, vyčlenili 5,3 miliónu. Přitom srovnatelné stránky má město Karlovy Vary za pouhých 300 tisíc.