22. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Musíme věřit, že spolupráce s Accolade bude pro Cheb konstruktivní

REKLAMA

(Cheb, 7.10.2022) Zpráva o vstupu společnosti Accolade do firem Terea a Chevak nás velmi překvapila. Převzetí dosavadních aktivit společnosti Gelsenwasser firmou Accolade je překvapivé už jen proto, že jsme doposud vnímali Accolade především jako developera průmyslových a logistických nemovitostí.

„Podle našich informací tak Accolade vstupuje do zcela nových oborů a pro Cheb a celé Chebsko je to velmi citlivá otázka. Musíme tady přiznat určitou nejistotu, neboť oficiálně prozatím neznáme cíle nového majitele, ani jeho věcné, ekonomické a personální požadavky,“ říká budoucí starosta Chebu Jan Vrba (ANO), který je samozřejmě připraven s vedením společnosti Accolade o všem výše zmíněném jednat.

„Společnost Gelsenwasser jsme vnímali jako solidního partnera, který mimo jiné zásobuje vodou a dalšími energiemi v německém Porúří zhruba deset milionů lidí. Zároveň disponuje odborníky, které bylo možné využívat ve prospěch společností Terea a Chevak, což bylo v uplynulých zhruba pětadvaceti letech běžné,“ doplňuje budoucí místostarosta Chebu Michal Pospíšil (ODS).

Běžné to ale bylo pouze do doby nástupu Antonína Jalovce (VPM/STAN) do funkce starosty Chebu. To samé platí o nedalekých Františkových Lázních, kde se chopil moci starosta Jan Kuchař (dnes poslanec STAN). A právě oba tito pánové postupně zvyšovali tlak na vedení společnosti Gelsenwasser. Dosazovali do spoluvlastněných firem své spřízněné duše, jako například Petra Černého, a dělali vše pro to, aby německému partnerovi bránili ve výkonu jeho vlastnických práv. Zřejmě si mysleli, že vytvoří podmínky pro zvýšení svého vlivu v Chevaku tím, že Gelsenwasseru podnikání v Čechách znechutí.

„A právě to se aktuálně stalo.  Němci se prostě rozhodli netolerovat další výmysly a neúměrný tlak Jalovce a Kuchaře. Proto se rozhodli pro odchod z Chebska a svůj podíl svérázným způsobem prodali Accolade. A naprosto tady neobstojí ani tvrzení Antonína Jalovce o tom, že Gelsenwasser obdržel od obcí nabídku na odkup svého podílu ve vodárně. Odkup totiž chtěli realizovat z prostředků společností Chevak. To by mělo za následek jen zvýšení cen vodného a stočného, neboť by si Chevak na tuto transakci musel půjčit a následně vše promítnout občanům do účtovaných cen,“ doplňuje Jan Vrba.

Lidé v Chebu v nedávných volbách rozhodli, že si nepřejí, aby na radnici dále seděl dosavadní starosta Antonín Jalovec a jeho političtí soukmenovci, což znamená zásadní změnu. Změnu, která by měla být ku prospěchu obyvatel Chebu, a to v mnoha oblastech běžného života.

„Smutné je, že zatímco německá firma Gelsenwasser se pyšní zhruba sto třicetiletou úspěšnou historií, starostovi Jalovcovi, jehož historie na chebské radnici naštěstí končí po čtyřech letech, stačilo i těchto pár let, aby západního partnera otrávil, spolupráci mu znechutil a de facto ho přiměl k prodeji svého podílu,“ dodává Michal Pospíšil.

Nicméně, nově vznikající vedení města Chebu se touto situací otrávit nenechá, a věří, že jednání s novým partnerem, společností Accolade, bude konstruktivní a ku prospěchu obyvatel Chebu a celého Chebska.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.