Vroubenka americká
Relativně nový člen hmyzí rodiny původem z Ameriky. Vroubenka americká (Leptoglossus occidentalis) se do Evropy dostala v roce 1999 a od té doby se píše její vítězné tažení celou Evropou. Živí se především na jehličnanech, ale s přicházející zimou se stahuje do tepla, tedy i do našich bytů. Není nijak škodlivá, ale dokáže lidské obyvatele příbytku vyděsit.
Vroubenka americká se nechala houfně najít v areálu Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně už v roce 2006.
Z USA i Kanady je zvyklá na velké mrazy, takže české zimy ji nečiní prakticky žádný problém. Přesto jde za teplem, takže se muže objevit i u vás doma.
Vroubenka se živí vysáváním semen jehličnatých stromů. Je považována za škůdce borovic. V Evropě zatím není známo, že by jehličnatým stromům nějak škodila. Schovává se v puklinách nebo škvírách a když vyjde slunce přiletí na svislou plochu, nejčastěji vysokého domu, kde se vyhřívá. Před zimou se často schovává i do lidských příbytků, kde při obraně vylučují jako většina ploštic páchnoucí sekret.
Pokud americkou ploštici najdete doma, nemusíte hned propadnout panice. Nekouše, není jedovatá a jen hledá místo, kde by přežila zimu. Takže pokud se nehodláte smířit s její přítomností, klidně ji vyhoďte na mráz. Ona si nějaké místo na přezimování najde a za rok si to možná zopakujete. Vroubenkám se v bohatě zalesněném kontinentu nebývale daří, proto jejich invaze bude dál pokračovat.
V letošním roce byli brouci zjištěni již v celé zemi od východu na západ.