Babiš a pilný Agrofert, to jsme chtěli, bude líp…

REKLAMA

Agrofert už porazil ostatní lesnické firmy v tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva na roky 2015 až 2019. Zakázka je na  celých pět. Z třiceti zatím uzavřených smluv Uniles získal osm. Celková cena prací, o něž se soutěžilo, jsou zhruba dvě miliardy korun.

Úspěch Babišova Agrofertu v Lesích ihned vyhodnotil předseda poslanců ODS Satajura. Považuje to za příklad neuvěřitelného střetu zájmů. Samozřejmě není normální, není běžné, že tendr vyhrává firma, kterou vlastní ministr financí a místopředseda vlády.To už není korupce, jak ji známe. Jde o vyšší level. Jeden člověk koncentruje v rukou takový vliv, spojuje moc politickou, byznysovou a mediální, že už mu, jak mi vysvětlil jeden politik z vládní strany, „nejde odolat“.

V zemědělství jde Babišovi o dřevozpracující byznys, zhruba o dvě miliardy. To je částka, která se nyní v Lesích soutěžila. Nejde ale jen o velké firmy jako Agrofert (Uniles). Taky se hraje o to, zda a jak přežijí menší a střední firmy, které podnikají v lesnicko-dřevařském průmyslu.

Post ministra obsadil Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten si, aniž by vypsal výběrové řízení, zvolil nového ředitele Lesů Daniela Szóráda. Podivné a netransparentní. Za ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) byl prosazovaný ředitel Daniel Szórád. Dnes se ukazuje, že ředitel je důležitější než ministr.

Co lesníci tušili, to se pomalu , ale jistě děje. Szórád dříve spolupracoval s bývalým šéfem LČR Jiřím Olivou a Zdeňkem Domesem. Ten je zas považován za duchovního šamana reformy Lesů. Podstatou stále je nakupování dřeva i služeb najednou, tedy cena za dříví minus práce. Podle expertů je to dokonale neprůhledné. Někteří odborníci navíc mluví o tom, že lesnický byznys začíná ovládat jedna partička.

Transparentní Agrofert už konečně vydělává i v našich lesích,  to jsme chtěli, bude líp…