Babiš už provětral podnikatelům peněženky a teď nastane i utahování opasků

REKLAMA

Všemi oblíbený Andrej Babiš je opět o krok blíž k vyrovnanému rozpočtu státu za letošní rok. Rozpočtový přebytek v listopadu oproti předchozímu měsíci snížil o více než 40 procent na 55,5 miliardy korun, ale přesto jde o nejlepší listopadový výsledek od roku 1993. Loni ke konci listopadu stát hospodařil se schodkem přesahujícím 30 miliard.

Podle ministerstva financí stát získal na daních ke konci listopadu meziročně o téměř 40 miliard korun , což je 7,5 % více i díky větší efektivitě výběru daní.

Výběr daně z přidané hodnoty, která po pojistném na sociální zabezpečení zajišťuje druhou největší položku na straně příjmů státu, ale nerostl až tak rychlým tempem, jako tomu bylo u jiných daní. Například na DPH se právě do listopadu vybralo meziročně jen o 2,3 procenta více , což je 5,1 miliardy korun a  daně z příjmů právnických osob se pěkně zvýšili o téměř třináct procent na 10,2 miliardy. Nejedná se jen o prázdné fráze, tomu se říká utahování opasků.

Jak nám pěkně živnostníci platí, výběr daní si může Babiš skutečně pochvalovat. EET už funguje a živnostníci budou pod drobnohledem, ale snížená sazba DPH je i pro ně malou náplastí na jejich bolístku v podobě velkého bratra, který jim hledí pod pokličku, jak nikdy od doby polistopadového návratu ke svobodě a demokracii .

Experti předpokládají, že zdražení v restauracích bude během příštího roku pro ty, co nechtějí živnosti pověsit na hřebík možnou formou řešení. Otázkou však však zůstává, zdali se na pracovištích nebudou postupně objevovat dříve oblíbené ,,kastrůlky na obědy” z domácí kuchyně. Dnes běžné menu v restauraci se může rázem stát i pro mnohé už příští rok doslova luxusem. 

Podnikatelé platí stále více a více a už jede i první vlna EET, ta zaručeně vyžene z kapes všech podnikatelů další balíky peněz, může i dál bodovat s rostoucí křivkou například letos zavedené kontrolní hlášení DPH. Případného doměření daně se bude zaručeně každý živnostník bát a tak vyšší výběr daní lze i na přes rok predikovat poměrně snadno. 

Finanční úřady byly vždy nejméně oblíbenou institucí na celém světě. V Čechách už brzy začnou živnostníci vzpomínat doby daňových prázdnin, úlev a dalších výhod, kterým již nadobro odzvonilo.

V rozhovoru pro Seznam.cz se Babiš samozřejmě nezapomněl již tradičně otřít a pokračovat tak v okopávání kotníků svých obou koaličních partnerů, ČSSD a KDU ČSL, se kterými prosazuje své zájmy a nepopulární daňové zákony.