13. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Koalice bez druhého na pásce zvolila hejtmanku a vedemí

KVListy

REKLAMA

V Karlovarském kraji se vytvořila nová koalice. Výsledek náročných zákulisních jednání je však přinejmenším rozpačitý. Nová koalice sice vznikla pod vedením vítězného hnutí ANO, které volby v Karlovarském kraji vyhrálo, ale jejími dalšími členy jsou strany, které získaly podstatně méně mandátů než druhá ČSSD, třetí KSČM a čtvrtá koalice STAN, KOA, KDU-ČSL a TOP 09.

Hnutí ANO nerespektovalo krom svého výsledku ostatní výsledky demokratických stran a složilo koalici rozdrobenou do subjektů ANO s třinácti mandáty, ODS se čtyřmi a Piráti, Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, kteří mají po třech mandátech, a SPO s jedním hlasem. .

Spolupráci s ANO nepodpořil ji například známý starosta Božího Daru a senátor Jan Horník (STAN), další, opakovaně zvolená zastupitelka Olga Haláková (KDU-ČSL). Koalice s ANO se zpočátku příliš nelíbila ani některým členům ODS. Spolupráci s Vildumetzovou odmítl dosavadní Hejtman Martin Havel (ČSSD)

Jedním z důvodů váhání ODS byla skutečnost, že lídryně kandidátky za ANO  byla Jana Vildumetzová, která byla sama donedávna členkou ODS a tuto stranu, poté co neuspěla ve volbách do zastupitelstva v Karlových Varech a následně co práskla dveřmi a nahlas nechutně a nekorektně ODS kritizovala.

Aby toho nebylo málo, tak Vildumetzová bude muset ihned řešit dilema, zda upřednostní tuto funkci před pozicí politicky dosazené náměstkyně ministra vnitra, kterou dosud zastává. Z diskusí na sociálních sítích vyplývá, že občané kraje z toho, kdo nakonec usedne v hejtmanském křesle, příliš nadšení nejsou. Dalším členem rady kraje je Jan Bureš (ODS), který má neslučitelnost funkcí, protože jako zastupitel kraje nesmí být členem představenstva Údržby silnic Karlovarského kraje, kde stále působí.

Občané Karlovarského kraje si k vánocům nadělili koalici složenou ze současných a přeběhlých členů ODS, ještě nedávno označovanou jako symbol korupce v ČR.Mnoho členů nové koalice jsou přeběhlíci z jiných stran ne vyjímaje hnutí ANO, které spíš připomíná ODS před pěti lety.

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.