Brněnská korupční kauza Stoka míří k soudu

REKLAMA

Korupční kauza Stoka po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed míří ke krajskému soudu, začne se jí zabývat od začátku příštího týdne.

Termíny hlavního líčení jsou zatím rozepsané do konce roku. Dozorující státní zástupce Radek Mezlík prohlásil, že lze očekávat několikaměsíční řízení. V kauze je podaná obžaloba na 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Hrozí mu až 16 let vězení.

Právě bývalý místostarosta městské části Švachula byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici městské části Brno-střed. Mezi 11 obžalovanými je ještě bývalý vedoucí investičního odboru v Brně-Ivanovicích Petr Liškutin (také dříve ANO). Výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun.

„Důkazní situace se z pohledu obžaloby jeví nezvykle silná, neboť každá část obžaloby je doznána alespoň jednou osobou, která podrobně popisuje, jakým způsobem mělo k manipulacím se zakázkami docházet. To nebývá v těchto případech obvyklé. Kromě toho jsou k dispozici nahrávky, ve kterých tyto osoby v podstatě v přímém přenosu činnost skupiny popisovaly,“ uvedl Mezlík.

Policejní razie se na radnici Brno-střed uskutečnila loni v březnu, po ní šlo pět lidí do vazby. Postupně ji ale opouštěli, ve vazbě zůstal už jen Švachula. Soudy se obávají, že by mohl uprchnout za hranice. Státní zástupce podal na Švachulu a další obviněné v případu obžalobu letos v březnu.

Korupce se podle policie odehrávala při zadávání veřejných zakázek. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle navyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Firem zúčastněných na systému bylo devět a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní dělaly takzvaně křoví.

Ve věci usilují čtyři lidé o status spolupracujícího obviněného, a to Saman El-Talabani, který popsal celkové fungování skupiny, Petr Kosmák, který rozkryl fungování větve případu týkající se správy nemovitostí městské části Brno-střed, Lubomír Smolka, který popsal způsob ovlivňování stavebních zakázek zadávaných městskou částí, a Pavel Ovčarčin, který navíc poukázal na účast Jiřího Hose na ovlivnění některých zakázek.

Žalobce kromě jejich výpovědí označil za zásadní i prostorové nahrávky několika rozhovorů, ve kterých obvinění rozebírají celý úplatkářský systém a mimo jiné se hádají o podíly z výnosů skupiny.

Kauza se postupně rozvětvila ještě na další částí, na začátku července bylo obviněno ve vedlejší větvi případu dalších 26 lidí a jedna firma kvůli úplatkům na Správě nemovitostí Brno-střed. Ani to nemusí být konečné číslo. Policisté od začátku práce na případu zabavili velké množství důkazů a stále případ rozplétají.

Státní zástupce v obžalobě navrhuje Švachulovi trest patnáct let vězení a k tomu i peněžitý trest pět milionů korun. Začíná se v pondělí 21. září, v týdnu jsou v plánu ještě další dva jednací dny. Termíny hlavního líčení má soud zatím vypsány do konce roku, je jich asi 20.

Korupční kauza vyústila do velkých problémů hnutí ANO v Brně, které vyvrcholily vystoupením z ANO několika politiků včetně bývalého primátora a kandidáta na jihomoravského hejtmana Petra Vokřála. V půlce června republikové předsednictvo rozpustilo celou brněnskou buňku hnutí, která se má postupně obnovit.

zdroj : ČTK


ANO je tu s ODS v chomoutu a výsledek je opět stejný. Odhalení korupce v řadách ODS není za její krátkou historickou existenci nic nového. ODS je korupcí protkána již od svého vzniku, kdy mnozí privatizaci  posunuli za hranice zákonnosti.

zdroj: ČT


V Karlovarském kraji je ANO s ODS také v koalici. Aktuálně je vyšetřován policií jeden aktivní člen ODS, který rozděluje veřejné peníze za podpory členů hnutí ANO.