Karlovy Vary – Ministerstvo financí a zákon o rozpočtové odpovědnosti městu KV ukládá povinnost zadlužit obec maximálně do výše 60 % ročních příjmů. To v případě města Karlovy Vary činí okolo 600 milionů korun, protože město má roční příjmy okolo jedné miliardy.Tolik ze základních informací a mantinelech měst a obcí v ČR.
Primátor Kulhánek z hnutí KOA i přes nesouhlas Rady města, která jeho okatě prosazovaný záměr zadlužit město nepodpořila v rámci připravovaných oprav Alžbětiných lázní pod rouškou koncesního dialogu tento bod opět za zády všech protlačil za přispění loajálních a zainteresovaných úředníků do programu na poslední řádné jednání zastupitelstva města.
Podnikat v městském a s podporou města, to by chtěl každý.
I přes to, že město ještě splácí úvěr za KV arénu, politik Kulhánek nerespektoval rozhodnutí rady města a sám předložil zastupitelům návrh úvěrů v celkové výši 550 milionů, kterými by město mělo pokrýt náklady na kompletní rekonstrukci lázní V. a vytvořit mimo jiné další konkurenci v podporovaném městském majetku všem podnikatelům v Karlových Varech podnikajících v lázeňství a cestovním ruchu. Projekt kamarádů, se kterými si politik Kulhánek vesele tyká obsahuje kapacitu až sto hotelových lůžek. Co Kulhánka motivovalo, když šel proti usnesení rady města?
Nepochopitelné jsou další podmínky předložené koncesní smlouvy, protože veškerá rizika celé záležitosti leží na bedrech města.
Kdo by se asi nejvíce radoval z razantně prosazovaného záměru je první v řadě společnost, která by s minimálními riziky a s minimem vlastních financí provozovala nově zrekonstruované lázně, právníci, kteří již za přípravu smluv dostali více než pět milionů do svých kapes, stavební firma, která by získala půl miliardy a rozmyslela si v klidu, co za peníze města postaví a konečně banka, která by projekt úvěrovala a shrábla jistě tučnou provizi.
A co primátor Kulhánek, asi to vše udělal z přesvědčení a pro blaho podnikatelů a občanů města.
Když jako člen představenstva Alžbětiných lázní před léty vše rozjížděl. V té době měl hájit zájmy společnosti vlastněné městem.
Tak to by asi žádný manažer neustál, kdyby majiteli oznámil, že mu chce firmu na 25 let pronajmout a ještě astronomicky zadlužit. Kulhánek později potichu z představenstva akciovky odešel a nejspíš spoléhal na zapomnětlivost jeho voličů. Účel světí prostředky, to by byl ve střetu zájmu, protože jako člen představenstva by si sám sobě jako zastupiteli navrhl převzetí firmy na 25 let s dárkem na cestu.
Ten dárek je i levnější vytápění vřídelní vodou, které města za stovky tisíc pořídilo. No to se panečku bude podnikat, a že se zde za topení platí nekřesťanské peníze.
Inu pro kamarády by se jeden rozkrájel a občané města, ti s nic nedozví…
Celá záležitost koncesní smlouvy byla dvakrát projednávána i na jednání zastupitelstva města. Ani druhém zasedání zastupitelé akci neodsouhlasili a primátor ji neprosadil. Ani na posledním jednání zastupitelstva v září 2018 se primátorovi nepodařil jeho nepochybný interes protlačit, ale o všem bude ještě rozhodovat nové zastupitelstvo. Takže politik Kulhánek ještě má šanci město zadlužit v případě, že bude po volbách v nové koalici.
Pro vykutáleného Kulhánka to je již druhé volební období, kdy se pokusil udělat ránu ve stovkách miliónů. V minulém volebním období primátor Kulhánek prodal městem vlastněný Gejzír Park za asistence bývalých koaličních partnerů.
Tenkrát jim to nakonec vyšlo, ale peníze z prodeje už Kulhánek dávno rozkutálel. Stejně tak s prodaným městským majetkem v posledních čtyřech letech pěkně zatočil. Rozfofroval (zapojil do rozpočtu) cca 70 miliónů z prodaného majetku města a nezbylo mu zhola nic.
Něco jako fond z prodeje majetku Kulhánek nikdy v rozpočtu neměl, pěkně všechno vždy utratil do poslední korunky a ještě něco. Novým zastupitelům po něm zbude jako dárek úvěr na financování projektů z mimoměstských zdrojů.
Astronomické zadlužení města a dlouhodobý nájem na celých 25.let usilovně prosazovali ,,poctiví“ členové hnutí KOA.
A za tím si stojíme.
[carousel_slide id=’9109′]