Letos budeme volit opět komunální politiky

REKLAMA

Komunální volby bývají pro voliče jedny z nejsložitějších, stejně jako pro členy volebních komisí. Každé zastupitelstvo města má počet zastupitelů, který je stanoven zákonem. V případě Karlových Varů je to 35 zastupitelských mandátů, které voliči mohou dát několika způsoby volby.

VOLBY DO ZASTUPITELSTEV OBCÍ SE KONAJÍ VE DNECH 5. a 6. ŘÍJNA 2018

  1. Nejjednodušší způsob volby je zaškrtnout jednu stranu, kterou preferujete a tím je hotovo.
  2. Další možností je hlasovat napříč mezi politickými subjekty, kdy se označují kandidáti do počtu členů zastupitelstva, tento počet se nesmí překročit, jinak je lístek neplatný a komise jej vyřadí
  3. Třetím způsobem volby  je kombinace prvních dvou možností. V tomto případě se zaškrtne politický subjekt se a k tomu se označují kandidáti do počtu členů zastupitelstva, tento počet se nesmí překročit, jinak je lístek neplatný a komise jej vyřadí . V tomto případě jsou v označeném subjektu započítány hlasy dle pořadí kandidátu a preference se nezapočítávají v daném subjektu.

Aby bylo vše jasné, můžete si pro kontrolu spustit elektronický volební lístek zde…

Volební právo znamená právo občanů účastnit se voleb do státních a samosprávných orgánů a funkcí. Rozlišuje se přitom volební právo aktivní, které znamená, že občan smí volit, a volební právo pasivní, které znamená, že občan smí kandidovat a být volen.

V moderních demokraciích je za normu považováno volební právo všeobecné – každý svéprávný občan od určitého věku smí volit, bez ohledu na původ, pohlaví, náboženské přesvědčení, rasu a podobně, rovné – každý hlas váží stejně, neexistují privilegovaní voliči s větším vlivem na výsledek voleb, tajné – volič nemusí zveřejnit, komu odevzdal hlas.