14. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Do kraje dorazily ochranné pomůcky

KVListy

REKLAMA

Do Karlovarského kraje, stejně jako do všech krajů dorazily pouze pro vybrané ochranné pomůcky z prvního Čínského závozu pro Českou republiku. Ochranné pomůcky pro obyčejné občany zatím nejsou. Vláda ani kraje už nedisponují sklady civilní ochrany, jak tomu bylo dříve než byly politiky zrušeny.  

V sobotu dorazila do skladu na krajském úřadě dodávka respirátorů pro Karlovarský kraj domluvená s Ministerstvem vnitra ČR a distribuovaná do krajů hasičským záchranným sborem.

Z místa na krajském úřadě, které je určeno pro distribuci putují prostředky do výdejních míst v regionu. Do kraje přišlo celkem 12800 respirátorů, ty se rozdělí do nemocnic, záchranářům, lékařům, zdravotníkům a pracovníků v sociálních službách. Během víkendu se očekává i další zásilka, především velká zásoba roušek.

Ochranné prostředky dostanou nejspíš také politici, především ti, kteří zasedají v krizových orgánech.

Policie už v Česku rozdala nejméně tři pokuty v hodnotě 10 000 korun lidem, kteří na veřejnosti neměli roušku.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se nyní schvaluje mechanismus, díky kterému by každý občan České republiky dostal roušku zdarma. Doručovat by je měla Česká pošta. Ale termíny jsou zatím v nedohlednu.

V současné době jsme svědky mnoha paradoxů, vše probíhá za pochodu. I když se situace nepředvidatelně vyvíjí je nutné dodržovat opatření, nepanikařit a zachovat si zdraví rozum.

Občané si musí na veřejnosti zakrývat nos a ústa různými hadry, které si podomácku amatérským způsobem vyrobí podle vlastní fantazie, či návodu z toho, co doma najdou.

Protože pro obyčejné lidi ochranné prostředky jen tak nebudou a dodací lhůty v internetových obchodech jsou několikatýdenní je jasné, že lidová tvorba bude jediným řešením, jak vyhovět vládnímu nařízení našich politiků. Mnoho naprosto nefunkčních výrobků vyrobených „samodoma“ je alespoň snahou o solidární přístup uvědomělých lidí, kteří chtějí amatérsky přispět zabránění v šíření koronaviru, a za to jim patří dík.  


NELŽEME LIDEM

Koronavirus – jak se proti nakažení chránit?

Pomohou pouze respirátory nebo celoobličejové masky s odpovídajícími filtry

Podle stupně ochrany je možné respirátory rozdělit do tří kategorií:

  • FFP1 – Zachytí 80 až 90 % prachových a aerosolových částic, pro použití ve zdravotnictví tedy není příliš vhodný.
  • FFP2 – Má účinnost kolem 95 % a poradí si i se slabšími toxickými látkami.
  • FFP3 – Účinnost kolem 99 %, zachytí i viry, spóry a bakterie, je tedy i jedinou kategorií respirátorů, které si poradí s novým koronavirem.

Významnou pomocí je i použití nanovláken, která jsou schopna zachytit >99,997 % / 0,025 µm částeček včetně virů, a tvoří tak další bariéru.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.