St. Lis 20th, 2024

Důchodci dostali přidáno a ceny letí nahoru

REKLAMA

Už koncem roku naši ekonomičtí poradci predikovali, že důchodci se svým populistickým přídavkem od politiků po novém roce nejen, že nevyjdou.  Ale budou si muset sáhnout daleko hlouběji do  peněženek, ve kterých se jim už bez tak jen honí vítr. “ A to se  říká jak se naší zemi tak daří.“

Populistické sliby i jejich plnění je vždy spojeno s reálným výkonem ekonomiky, ať se někomu líbí nebo ne. Nakupovat na dluh je vždy dvakrát tak drahé, jako žít skromně, ale zdravě. Ano to jde, ale není to příliš populární.

Když to půjde takhle dál, můžeme se brzy dočkat, že chleba bude třeba za stovku nebo i víc.

Spotřebitelské ceny v lednu raketově vzrostly. Mnohé to nejspíš překvapilo, ale to už bylo pozdě.

Proti prosinci to už bylo o 1,5 procenta. Ve srovnání s lednem roku 2019 se  zvýšily ceny o 3,6 procenta. Vyplynulo to z dat, která v pátek zveřejnil Český statistický úřad.

Inflační cíl ČNB byl přitom jen dvě procenta. Ale ceny potravin se meziročně zvýšily o 6,3 procenta,  hlavně u ovoce a zeleniny.

Zelenina zdražila oproti prosinci o 5,7 procenta, oproti stejnému měsíci minulého roku  o 7,1 procenta. Třeba cena brambor stoupla během jednoho měsíce o 5,8 procenta a meziročně o 5,1 procenta.

Aby bylo líp, rostly také ceny lihovin, což ČSÚ částečně přičetl vlivu zvýšení spotřební daně. Obilí se dražilo o 11,4 procenta oproti prosinci a o 7,2 procenta oproti lednu roku minulého (2019). To jsou na počet obyvatel další miliardy, které „slepí Češi“ budou nově platit.

Asi největší zdražení s promítlo do okurek, kdy kilo aktuálně vycházelo na 100 až 120 korun, běžná cena se v roce 2019 pohybovala okolo 45 korunami za kilo. Červená paprika stála v jednom z řetězců  70 korun za kilo a ledový salát byl za 40 korun za kus. Zdražení o desítky procent vyvažuje nejen poptávku, ale i pomyslnou misku populistických slibů.

To že mnozí Češi dodnes nepochopili, že každá poctivá váha má dvě misky svědčí o stále vysoké podpoře spíš fanaticky něž politicky zaměřených subjektů s tendencemi davové psychózy, uznávající jen kult osobnosti, která je už dávno za zenitem. Ano, mnoho zfanatizovaných Čechů politickým marketinkem stále nechápe, kde se vlastně bruslí.

Velmi vzdáleně se dá vztáhnout příklad Karlovarských politiků, kteří před volbami slibovali pro vybrané skupiny obyvatel MHD zdarma a dnes jako bonus ořezávají frekvenci spojů s tisíci slovy vysvětlování nevysvětlitelného. Konečně bude dost času si na zastávkách v klidu popovídat nebo sníst svačinu, než přijede vysněný spoj od politiků zadarmo.   

Kdyby se naší zemi dařilo tak moc, jak píší populistická média, asi by pivo bylo za 3,-Kč, chleba za 1,50,-Kč a rohlík za 0,30,-Kč a mléko za 1,50,-Kč. V obchodech by byly fronty a hospody praskly  ve švech jako v Anglii,  aby bylo líp.


Komunistické předlistopadové  ceny by mohly být i o 100% vyšší, asi by to dnes nikomu nevadilo.


Každý Čech dluží bankám už více, než 160 000,- korun

 

 

By redakce

Related Post