Firmy v Karlovarském kraji se potýkají s nezájmem části nezaměstnaných o práci. Někteří lidé bez práce, kteří mají navíc dluhy a čelí exekuci, se stálému zaměstnání vyhýbají i kvůli tomu, že kdyby pracovali, přijdou o dávky a exekutor jim většinu platu stejně zabaví. Když zůstanou bez práce, dávky jim zůstanou a životní minimum jim exekutor vzít nemůže. Zaznělo to dnes na krajské konferenci o zaměstnanosti v Karlových Varech.
Firmy se podle řečníků z řad zaměstnavatelů už ani nespoléhají na to, že by ze škol přišli připravení absolventi, školí si je sami. Ale i tak se potýkají velkou fluktuací. Proto hledají zaměstnance i ze zahraničí, mimo země schengenského prostoru.
Podle ředitele společnosti Witte Nejdek Gerharda Knopa největší strojírenská firma v regionu bude hledat pracovníky v cizině, nyní hlavně v Bulharsku. Najít vhodné pracovníka v regionu je stále těžší.
„Udržitelné to v dlouhodobém pohledu není. Můžeme přetahovat lidi z jiných firem nebo přesvědčovat ty, kteří se přesvědčit nenechají a jsou na úřadu práce. Ale s těmi asi nevyžijeme dnes a ani v dlouhodobé perspektivě,“ řekl ČTK Knop. Podle něj je pro řadu lidí už nyní přirozené, že nechodí do práce a je těžké je přesvědčit k přijetí zaměstnání.
„Z našeho pohledu je to o tom, že my musíme s těmi lidmi více pracovat. Musíme lidi dostat do regionu a udržet je tady. Pokud odmítneme nekvalifikované, jdou v prvním kroku k pokladně do supermarketu a v druhém kroku pak jdou mimo region,“ uvedl Knop.
Jak vyplynulo z průzkumu, který si dělala strojírenská firma Abydos z Hazlova na Chebsku, z lidí, které mezi lety 2011 a 2015 do firmy přišli na základě takzvané doporučenky z úřadu práce, 67 procent odmítlo práci hned, a to z naprosté většiny kvůli zdravotním důvodům. A to přesto, že žádné zdravotní omezení předem neuváděli.
Když firma zjišťovala reálné důvody, zjistila, že 63 procent z nich uvedlo jako důvod odmítnutí práce předlužení, 20 procent pak nezájem o to chodit do práce. „Mají exekuce, takže i když jim nabídneme 25.000 nebo 30.000 hrubého, tak na tom budou hůře, než kdyby zůstali na dávkách a občas se věnovali šedé ekonomice,“ řekl například Martin Zährl, vedoucí personálního oddělení firmy Abydos.
Exekuce a sociální systém tak podle něj vede k racionálnímu odmítání práce a vzniku sociální závislosti. Lidé se prý exekucím snaží uniknout také častým střídáním zaměstnavatele, protože exekutorům vždy chvíli trvá, než se poté, co dlužník změní zaměstnání, zorientují a dlužníkovo nové zaměstnání dohledají. Někteří lidé také před exekucí utečou do zahraničí. Podle odhadu firmy Abydos, která hledá pracovníky po celém kraji, je jen na Sokolovsku asi 2500 nezaměstnaných, kteří jsou předlužení.
Ředitel Úřadu práce v Karlových Varech Kamil Řezníček uvedl, že je částečně problém i v nízkých mzdách, které firmy nabízejí. „Když si člověk vydělá v lepším případě 26.000 hrubého a má ženu na mateřské, tak se z toho moc žít nedá. Když si vezmete životní náklady, jaké jsou, a co nabízí firmy, tak je to málo,“ řekl dnes na adresu zaměstnavatelů Řezníček.
V Karlovarském kraji je nyní aktuálně zhruba 14.400 nezaměstnaných lidí v evidenci úřadu práce. Podíl nezaměstnaných je tak 6,7 procenta. Podle průzkumu krajské hospodářské komory jsou nejžádanější profese na trhu strojírenské obory, elektrikáři, obráběči, zámečníci, ale také kuchaři nebo číšníci.
Autor: ČTK
www.ctk.cz