Hejtman Kulhánek měl miliardy ve svých rukách, jeho pláč je trapnou komedií

REKLAMA

(Karlovy Vary, 28. 5. 2021)

Miliardy korun, na které si mohl Karlovarský kraj sáhnout v rámci procesu transformace uhelných regionů, zmizely v nedohlednu. Na vině ale zdaleka není vláda, jak se nyní snaží hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek tvrdit a nejsou to ani ministři Klára Dostálová a Richard Brabec, kteří podle něj měli poškodit Karlovarský kraj.

Kraj poškodil sám hejtman svým dalším z mnoha špatných rozhodnutí.

„V rámci Fondu spravedlivé transformace je k dispozici 41 miliard korun. Ty se mají rozdělit mezi Karlovarský, Ústecký a

Moravskoslezský kraj. Hejtmanům krajů byly nabízeny dvě varianty dělení této částky. První byla podle jasně stanovené metodiky, že Karlovarský kraj dostane zhruba přes šest miliard korun. A druhá, která byla takzvaně soutěžní, což znamená, že by ani jeden kraj neměl nic garantováno, ale posuzovala by se kvalita a připravenost jednotlivých projektů, což by Karlovarskému kraji umožňovalo získat daleko vyšší částku. Ale samozřejmě jen v případě, že by měl připraveny kvalitní transformační projekty,“ vysvětluje Jana Mračková Vildumetzová, poslankyně Parlamentu ČR a předsedkyně podvýboru pro regiony v transformaci v Poslanecké sněmovně.

A zatímco Moravskoslezský kraj, který se netají informacemi, že je na transformaci dobře připraven, žádal právě tuto soutěžní výzvu a brousil si zuby na mnoho miliard, hejtman Karlovarského kraje volil cestu obálek, tedy jakési garantované částky. „Téma rozdělování alokovaných peněz se diskutovalo několikrát a hejtman Petr Kulhánek opakovaně tvrdil, že soutěžit nechce a chce obálku s přidělenými penězi.  S určitou nadsázkou se dá říci, že hejtman Karlovarského kraje odmítl 41 miliard, neboť v případě předložení velmi kvalitních a smysluplných projektů mohl celou částku inkasovat právě náš, tedy Karlovarský kraj,“ pokračuje dále poslankyně parlamentu.

Ta svá tvrzení navíc dává do kontextu s tvrzením hejtmana Kulhánka, o dobré připravenosti kraje na transformaci. Vedení kraje totiž uvedlo, že v rámci výzvy strategických projektů byly předloženy projekty za více než 120 miliard korun od všech aktérů v kraji a proto poslankyně nechápe, proč kraj nechtěl soutěžit a ukrojit si z celého balíku alokovaných peněz třeba polovinu nebo i celou částku.

„S přípravou na transformaci regionu nepomohla ani firma AQE, kterou si vedení kraje na vyjednávání alokace najalo a které zaplatilo za vyjednání alokace faktury za zhruba 300 000 korun bez DPH. Myslím si, že proces transformace má být prioritou a hlavní prací vedení kraje a ne najaté firmy, která, jak se ukázalo, nic nevyjednala, přesto peníze inkasovala. A víme o tom, že inkasuje i další statisícové částky bez výběrových řízení. Už nyní částka činí pres 2 miliony korun. Tuto činnost má ale dělat vedení kraje a především hejtman,“ pokračuje Mračková Vildumetzová a dodává: „Musím tady opět zmínit, že kraj má poprvé v historii dvanáct uvolněných zastupitelů, což je o tři více, než kdykoliv předtím a každý z nich pobírá odměnu 87 tisíc měsíčně. Na vyjednání a naprosto běžnou práci hejtmana, radních a krajského úřadu si ale kraj najímá externí firmy, které z krajského rozpočtu bohatě platí.“


Podle hejtmana Kulhánka (STAN/ KOA a další strany podle potřeby), jak uvádí „novinářka na provázku IK“ místních novin, není spravedlivě rozděleno 41 miliard, které Evropská unie poskytla České republice na sanaci území postižených těžbou uhlí.

„Je to zlomek toho, co jsme čekali. Se stížností se proto obrátíme na zástupce Evropské komise v ČR,“ uvedl hejtman.

„Chtěli jsme, aby byl aplikován věcný, a nikoliv politický přístup. Ale nic není uzavřené, nová vláda může vše ještě přehodnotit,“ uvedl Kulhánek, který se jako politik vždy choval podle hesla vítěz bere vše a svým partnerům dával okázale najevo, kdo je pán a kdo vazal.


komentář:KVL

Kulhánkovi kolosální plány střídají nedodělky, fiaska a nabrané dluhy…

Amateristický populismus politika Kulhánka trvající osm let v Karlových Varech, dnes ukazuje vyblýskané dno městské pokladny. Krajská pokladna se teprve na Kulhánkovo „odborného zacházení“ nastavuje.

V každém případě z rozkulhaného populismu veřejný rozpočet v Karlových Varech ani v době prosperity rozhodně nevzkvétal. Utrácení šlo Kulhánkovi ze všeho nejlépe, šetření nebo ekonomická budoucnost byly vždy neznámými pojmy. Tomu odpovídá i současná ekonomická situace nakašírovaného města  „navoněnou bídou“.
Arogance hejtmana Kulhánka i podle jiných politiků přesahuje rozumné vyjednávání, které se mění v mediální lynč a braní občanů jako rukojmí pro nechutné mediální vydírání.
To, že je Kulhánek bývalý novinář a jeho někteří kolegové se snižují i tomu, že pro něj jako pro politika napíší téměř cokoli, je nejen mimo etiku, ale hraničí se zneužíváním už jen proto, že Kulhánek měl vždy v médiích o proti svým politickým partnerům cestičku dokonale umetenou.
Existuje řada trestních oznámení, kterým Kulhánek jako politik v minulosti čelil, ale v mediích se takové zprávy téměř neobjevovaly, na rozdíl od jiných politiků, kteří si jen zmínky o policejním vyšetřování „užívali“ na titulních stránkách, včetně vykonstruovaných kauz, které obvykle pocházely ze stejného pera „novinářů na provázku“, které je možné s úspěchem nazvat ostudou žurnalistiky, lidským odpadem s osobní zvráceností, posílenou o diagnózou pro psychiatra.
Férový Kulhánek je věta, která je k smíchu snad i malým dětem.

Cestování za městské peníze a účast rodinných příslušníků nikdy Kulhánek občanům nevysvětlil…

Do Izraele jezdil rád a často, prý úplně sám…

 

 

By redakce

Related Post