Po. Pro 23rd, 2024

Hrozí druhá kauza ROP Severozápad?

REKLAMA
(Karlovy Vary, 15. 6. 2021)

Karlovarský kraj bude rozdělovat cca 6,3 miliardy korun na transformaci našeho regionu (Fond spravedlivé transformace) v rámci útlumu těžby na Sokolovsku.

Vedení Karlovarského kraje si na pomoc najalo poradenskou společnost AQE, kterou však vybralo bez řádného výběrového řízení a již ji schválilo od února na základě smlouvy a jejími opakovanými dodatky více než 3 miliony korun.

Soukromá společnost AQE za tyto peníze v podstatě řídí úplně celý proces transformace, zpracovává jednotlivé projekty pro kraj a pravděpodobně i další subjekty, řídí proces výběru a hodnocení projektů do fondu, což je v rozporu s pravidly.

„Nikdo ze zastupitelů neví, kdo jsou externí hodnotitelé projektů, kdo je vybíral, kdo rozhodl, že to budou právě oni a podle jaké metodiky jim byly přiděleny projekty k hodnocení. My jen víme, že o tom nerozhodl žádný orgán kraje, ani zastupitelstvo, ani rada kraje ani Regionální stálá konference,“ říká Renata Oulehlová, krajská zastupitelka a starostka těžbou nejpostiženějšího města Sokolova.

Proces transformace spadá do gesce pirátského radního Vojtěcha Franty, který všechny zastupitele i veřejnost ujišťoval, že celý proces přípravy transformace bude transparentní a nehrozí nic, co by bylo možné zpochybňovat. Jenže nyní se ukazuje, že si onu transparentnost Vojtěch Franta vysvětluje jaksi po svém.

„Místo standardních výběrových řízení totiž předkládá radě kraje jednu výjimku za druhou, působí to dojmem, že chce, aby se nic transparentně nesoutěžilo. Když jsme jako zastupitelé kraje chtěli znát strategické konkrétní projekty, nebyl ochoten je ani představit, ani o nich diskutovat. Jako by dobře věděl, že některé projekty, které společnost AQE pro kraj připravuje, jsou z pohledu transformace našeho regionu z hlediska útlumu těžby naprosto nesmyslné a dle našeho názoru nemají absolutně žádný transformační charakter,“ krajský zastupitel Martin Hurajčík.

Celý proces začíná výrazně připomínat kauzu ROP Severozápad. Není možné, aby celý proces řídila a o všem rozhodovala jedna soukromá firma. Tento týden bude Regionální stálá konference (RSK) rozhodovat o strategických projektech z Fondu spravedlivé transformace, které by se v budoucnosti měly v kraji realizovat a především kraji a jeho občanům pomoci.

„Výběr projektů předložený krajem, městy a obcemi, firmami a dalšími aktéry musí být absolutně nestranný a transparentní. Musí být realizovány pouze projekty, které budou mít skutečný transformační potenciál a pomohou lidem a firmám v našem kraji. Musí uspět ty projekty, které opravdu cílí na zahlazení následků ukončení těžby hnědého uhlí v Karlovarském kraji a přináší nová pracovní místa a investiční příležitosti, tedy takové rozvojové projekty, které nabídnou práci bývalým zaměstnancům uhelných společnosti,“ dodala poslankyně Parlamentu ČR a krajská zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová.

POZNÁMKA REDAKCE

Kromě toho, že se v Karlovarském kraji začínají dít zvláštní věci, kterým nerozumí mnoho zastupitelů. Mimo jiné, vstup bývalého novináře na post hejtmana Petra Kulhánka (KOA/ STAN) znamená to, že takový politik umí velmi dobře prezentovat informace v jeho prospěch, ale zvládne také informace držet pod pokličkou za přispění kamarádů ze spřízněných redakcí, kde se politik za láhev vína můžete stát mediální hvězdou, nebo tím místním otloukánkem s pošpiněným jménem.

O počtu trestních oznámení podaných na politika Kulhánka místní „strážci pravdy a demokracie“ mnoho nenapsali. Možná vždy krátkodobě ohluchli a oslepli. 

Bohužel i k takovým praktikám se současní novináři pracující na zadání sníží.


  • Nezdá se, že se Kulhánkovi podivné a nemorální praktiky přesouvají z města Karlovy Vary na Karlovarský kraj?
  • Radí politikům soukromé firmy lépe, než odborně vybavení úředníci s dlouholetými zkušenostmi?
  • Nedochází k tomu, že se duplikuje práce úředníků a navíc odchází další peníze do soukromých firem, které již inkasovaly tři milióny z rozpočtu občanů Karlovarského kraje?
  • Nevzniká občanům Karlovarského kraje tímto způsobem škoda v podobě neúčelného vynakládání veřejných finančních prostředků?
  • Neměly by se celou věcí už dávno zabývat orgány státní moci?

     


Noční můra. K soudu v kauze ROP Severozápad míří 27 bývalých politiků, podnikatelů a úředníkůV průběhu vyšetřování kromě Petra Kušnierze všichni vinu odmítli.

By redakce

Related Post