Skupině Karlovarské minerální vody (KMV) vzrostly za první tři čtvrtletí prodeje o 35 procent. Obrat dosáhl ve stejném období 5,6 miliardy korun. Skupina tak letos očekává celkový obrat ve výši 6,3 miliardy korun, informovala dnes firma ČTK.
Celé odvětví výroby minerálních vod zažívá rekordní rok. „Růst celého nápojového odvětví je letos skutečně nebývalý. Potěšující je dvojciferný nárůst na domácím trhu, kde jsme vedle našich tradičních produktů uspěli s novými výrobky, jako je třeba přírodní nápoj Fruttimo Aquila,“ uvedl generální ředitel KMV Alessandro Pasquale.
Ukazatel EBITDA, který ukazuje zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizací, rostl skupině KMV dokonce o rekordních 98 procent.
Úspěch největšího výrobce minerálních a pramenitých vod ve střední Evropě byl podpořen akvizicemi v Maďarsku, silným exportem a také extrémně horkou sezonu. Dvojciferného růstu by skupina KMV dosáhla, jak uvádí, i bez zahraničních akvizic. Nelze očekávat, že příští rok bude pro nápojové odvětví zdaleka tak dobrý jako ten letošní. KMV mají proto připravený silný plán inovací k podpoře dalšího růstu.
Dosavadní výsledky naznačují, že by letos mohly KMV překonat dosud rekordní prodeje z roku 2003, kdy panovala extrémní horka podobná těm letošním. „Potvrzuje se předpoklad, že letos celá evropská skupina KMV vyrobí a prodá miliardu litrů balených vod a nealkoholických nápojů,“ věří Pasquale.
Skupině KMV se dobře daří i na dalších evropských trzích. V Maďarsku je lídrem na trhu přírodních minerálních vod, na Slovensku si ve stejné kategorii drží pozici dvojky. V Rakousku je skupina KMV dvojkou v sektoru přírodních minerálních vod a na třetí pozici v ochucených vodách.
Významný je pro KMV i export. „Celkem vyvážíme do více než 20 zemí světa. Pozoruhodný je náš růst na čínském trhu, který pro nás představuje čtvrtý největší exportní trh,“ dodal Pasquale. Dalšími významnými exportními zeměmi jsou Polsko, Německo, ale i USA nebo Spojené arabské emiráty.
V prvním pololetí letošního roku skupina KMV rozšířila své evropské působení odkoupením dvou nejvýznamnějších nápojářských firem v Maďarsku (Kékkúti Ásványvíz a Szentkirályi Ásványvíz), čímž vznikl největší výrobce balených minerálních a pramenitých vod ve střední Evropě.
Skupina Karlovarské minerální vody v sobě zahrnuje akciovou společnost Karlovarské minerální vody, tak i společnost Poděbradka a firmy v Rakousku, na Slovensku a nově i v Maďarsku. V Česku pak KMV letos odkoupily většinový podíl i v Hanácké kyselce.
Autor: ČTK
www.ctk.cz