Karlovarský kraj představí na Pražském hradě Becherovu vilu

REKLAMA

Výstava je součástí devátého ročníku mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week Praha 2015, který již pět let připravuje společnost Czech Architecture Week ve spolupráci se Správou Pražského hradu. Nad akcí převzali záštitu prezidentrepubliky Miloš Zeman, předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek a WHC UNESCO. Festival mohou milovníci kultury navštívit od 17. srpna do 18. října.

„Výstavu Památky mého kraje připravujeme ve spolupráci s kraji, s jednotlivými pracovišti Národního památkového ústavu a řadou muzeí a galerií z České republiky. Každý kraj bude prezentován dvěma modely historických budov, mozaikou dobových fotografií historických památek a současných fotografií zajímavých architektonických objektů, krajských kulturních akcí, zajímavých měst z pohledu cestovního ruchu, vybraným uměleckým dílem, velkoformátovou fotografií a předmětem charakterizujícím nejlépe daný kraj. Přírodní a kulturní dědictví každého kraje i jeho specifika budou promítány formou krátkých filmů,“ popisuje koncept výstavy Petr Ivanov, ředitel festivalu. „Celkem bude jen pro tuto výstavu zapůjčeno přes 120 různých exponátů,“ dodává Ivanov.

„V expozici Karlovarského kraje bude k vidění model vily Becher, nejvýraznější stavby, která uzavírá před první světovou válkou slavnou karlovarskou vilovou čtvrť Westend. Historická architektura bude zastoupena modelem zámku Sokolov s bohatou stavebníhistorií díky řadě oprav a přestaveb po jeho rozsáhlém poškození a vypálení. Poslední úpravy zámku byly provedeny rodinou Nosticů ve druhé polovině 19. století. Dnes je zámek sídlem Okresního muzea Sokolov. Karlovarský kraj je znám, mimo jiné, výrobou špičkového porcelánu, proto v jeho expozici nebude chybět ukázka porcelánu 95 centimetrů vysokého džbánu, pocházejícího z roku 1873, s bohatým neorenesančním reliéfem na téma „vítězství vína“ dle návrhu Franze Widnmanna. Výtvarné umění spjaté s Karlovarským krajem bude zastoupeno obrazem z roku 1935 Zima v Karlových Varech, jehož autorem je Václav Rabas,“ popisuje hlavní kurátor výstavy Akad. Ing. arch. Miroslav Řepa. Součástí expozice je současně mozaika z dobových fotografií historických památek a současných fotografií zajímavých architektonických objektů a měst z pohledu cestovního ruchu. Výrazné zastoupení mají v expozici Karlovarského kraje samozřejmě lázeňská města a jednotlivé lázeňské objekty, např. kolonáda nebo Zpívající fontána v Mariánských Lázních, ale i řada historických a církevních staveb. Jedná se například o Klášter premonstrátů v Teplé nebo Hrad a Zámek Bečov.

Součástí přehlídky Architecture Week 2015 bude dalších deset výstav včetně prezentace architektonických památek z 31 států světa, unikátní prezentace WHC UNESCO k 70. výročí jeho založení, rovněž zde bude exkluzivně představena a pokřtěna publikace vydávaná k tomuto výročí, dále se pro veřejnost připravují přednášky po celé Praze a řada doprovodných akcí. Jednou z nich je třeba výtvarně architektonický projekt Hravý architekt pro žáky třetích a čtvrtých tříd základních škol, do nějž se kromě českých zapojily i děti z osmnácti dalších států. Pro odbornou veřejnost a zástupce krajů se bude konat také konference na téma Strategie financování nemovitých kulturních památek, organizovaná ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj.


Zdroj: Karlovarsky denik