Snění o fyzioterapii střídají fakta a realita

REKLAMA

Karlovy Vary – Za poslední více než čtyři roky město platilo z pokynu současného opozičního zastupitele Kulhánka (KOA) radního pro přípravu pobočky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Už loni se měla na druhý pokus spustit výuka fyzioterapie, což politikům Kulhánkovi a Klímovi nevyšlo. I proto se před volbami o vysoké škole vůbec nemluvilo. Vynaložené milióny nejen za plat radního a blokování nemovitosti na ulici Jana Palacha, včetně stavebních úprav jsou dalšími zmařenými investicemi “Kulhánkovo vládnutí,” Prázná a nevyužitá budova stojí město každoročně stovky tisíc.

Politici a další rozkulhaný pokus

Zástupci města v čele s primátorkou Andreou Pfeffer Ferklovou (hnutí ANO) v jednáních s fakultou dál pokračují po vzoru utopistické vize, ale realita je zcela odlišná.

Studenty i profesory by zástupci města podle primátorky mohli navnadit alespoň na praxi,  protože fyzioterapií se zabývá řada lázeňských domů. Primátorka odhaduje, že o přijímacím řízení by mohlo být jasno do května. Ale poslední Klímův nábor za mediální asistence politika Kulhánka dopadl totálním fiaskem. Pro studium byli přijati v posledním roce celkem dva studenti. To skutečně na otevření univerzitního oboru v Karlových Varech nestačilo.

Asi to nestačilo ani jako ponaučení současných politiků.

„Obě strany odsouhlasily podporu projektu, aby zde vznikla pobočka fyzioterapie vyučovaná 3. lékařskou fakultou,“ oznámila  primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (bývalá manažerka G.H.Pupp).

Karlovy Vary se za osm let Kulhánkovo vlády dostaly z 52 na 48 tisíc obyvatel. Takže s bilancí mínus čtyři tisíce obyvatel a predikcí stále se negativně prohlubující demografické křivky, kdy největší odliv z města jsou bohužel mladí lidé a lidé v produktivním věku, by se dala čekat spíš stabilizační opatření, nikoliv příprava další Vysoké školy v ,,Malém městě s teplou vodou.”

Karlovy Vary jednu Vysokou školu už dávno mají.

Vysoká škola finanční a správní působí v Karlových Varech už několik let a město krom žádaných studentů má perspektivního nájemce, který významně přispívá k pokračování městem původně podporované ,,Vysoké škole Karlovy Vary,” která již z mnoha důvodů neexistuje. Vysoká škola finanční a správní nejen, že převzala závazky za neprosperující karlovarskou školu, ale otevřela poprvé v historii města i magisterské studium.

Utopie nebo realita, ANO nebo NE

Občas se ze sna stane skutečnost a mávnutím kouzelného proutku se sen splní. Třída se dvěma žáky by sice byla asi světová rarita, ale to by asi neprošlo ani v zemi, kde je možné i to, nad čím celý svět nevěřícně kroutí hlavou. Jako například divoká privatizace za vlád ODS, která následně zavalila soudy minimálně na dvacet let.

„Návštěva paní primátorky na fakultě proběhla ve velmi přátelském duchu, nicméně jsem ji podrobně informoval o všech problémech s tímto záměrem spojených. Měl jsem pocit, že našim argumentům plně porozuměla. Nadále zůstávám spíše skeptický, byť jsme si ještě neřekli definitivní ne,“ uvedl  na pravou míru děkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petr Widimský (pro iDNES).

Konec konců ve městě, kde každoročně ubude okolo 500 především mladých lidí, kterým dnes po setmění Karlovy Vary nabízí místo nočního života prázdné ulice podobající se Bibione po sezóně. Dnes asi není ještě všem  jasné, že realita světlých zítřků a kvetoucího lázeňského města je více k obsáhlé diskusi o tom, komu a co zde politici budou za deset let slibovat.  Nekončící karlovarská siesta, plná nereálných snů asi nebude tím pravým ořechovým.

Pokud bude vše pokračovat v setrvačnosti nereálných, rozkulhaných názorů a bez jakékoli strategie jako doposud, také Karlovy Vary se pomalu začnou blížit k číslu 40 tisíc obyvatel. Což bylo číslo před první světovou válkou. V té době počet obyvatel odpovídal pokrytí potřeb lázeňských zařízení, provozu drobných služeb a obchodu spojených s tehdy, stále se rozvíjejícím turistickým ruchem.

,,Pak už nebude potřeba ani rozšiřovat infrastrukturu, protože pro hrstku starousedlíků to bude už stačit.”

V SOUVISLOSTECH, BEZ CENZURY A NEŠEPTÁVÁNÍ