REKLAMA
Čekání na právo a spravedlnost celé armády obžalovaných, politiků (současných a bývalých) a dalších osob nebere konce.
Od roku 2014 se kauza ROP Severozápad zabydlela v soudních budovách, aby pravda spatřila světlo světa a nebyla zahalena jen domněnkami o prašivých hyenách a bezcharakterních prasatech ve službách veřejnosti.
Ani v roce 2021 zatím není kauza ukončena. Občané neznají výrok nezávislého soudu. Jaká je odpovědnost dosud nevinných a strádajících politiků a úředníků, kteří měli zmanipulovat projekty za evropské miliardy korun se stále neví.
Dnes již bývalí karlovarští politici Tomáš Hybner a Martin Zeman (ČSSD) byli u dotací také. V pohnuté době se evropské stamiliony utopily mimo jiné do koupaliště Rolava, které se rok, co rok opravuje i přes to, že revitalizace měla zajistit dlouhé roky bezstarostlivého provozu. Navíc politici tehdy prodali pozemky pro výstavbu malé vodní elektrárny, která v letních měsících odebírá pro koupaliště tolik potřebnou vodu z řeky Rolava a zásadně komplikuje udržování její kvality pro koupání.
Dotační skandál byl odstartován v sídle tzv. Regionální Rady regionu soudržnosti Severozápad, kde zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.
Manipulace politicky řízenými projekty se objevovala u politiku z ČSSD a ODS, kteří v té době zasedali v mnoha řídících orgánech.
Od počátku celé kauzy byl policií obviněn také Exsenátor Alexandr Novák (ODS) obviněný v Česku za manipulace s evropskými dotacemi, který nějaký čas strávil v německé vydávací vazbě, kde jej německá policie zadržela.
Po krátké době zlomený ředitel ROP Severozápad Kušnierz vyšetřovatelům prozradil, které konkrétní projekty byly zmanipulované a k nim připojil i jména tehdejších politiků, kteří se na jejich ovlivňování měli podílet.
A mezi ně patří Josef Novotný (KSČ/ČSSD) s Jaroslavem Borkou (KSČM), ale také bývalý šéf karlovarské krajské organizace ČSSD a starosta Chebu Petr Navrátil či další bývalí vlivní členové ČSSD a Výboru regionální rady Tomáš Hybner a Jakub Pánik.
V kauze ROP Severozápad bylo od počátku stíháno celkem 26 osob, mezi nimi i například bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD). Podle policie bylo zmanipulováno okolo 500 projektů a vznikla škoda za téměř 14 miliard korun.
Veřejnost stále trpělivě očekává, že obžalovaní se dočkají spravedlivého rozsudku, už jen proto, aby si nemuseli případné tresty vykonat jako starobní důchodci na odděleních pro staré a nemocné, kde se o ně bude stát opět jen starat, a nebo budou jako nevinní osvobozeni a stát jim po dlouhých létech nahradí útrapy a očistí jejich neposkvrněnost před zákonem a lidé je budou opět volit, aby pokračovali v nedokončené práci pro občany – voliče.
Na počátku roku 2021 se objevily zprávy o zahájení soudního líčení, dnes již proti armádě advokátů, kteří politiky zastupují a snaží se o dosažení spravedlnosti přihazováním stále „nových skutečností.“
Krajský soud v Ústí nad Labem nařídil hlavní líčení v kauze Regionálního operačního programu Severozápad. Soud se případem začne zabývat 9. září, projednávání by mělo pokračovat až do prosince. Případ se týká rozdělování dotací z Evropské unie. Jde o jednu z nejrozsáhlejších kauz, kterou bude severočeská justice rozplétat.
Obviněno bylo 27 bývalých čelných politiků a podnikatelů z Ústeckého a Karlovarského kraje.
Monstrproces se z kapacitních důvodů bude konat ve velké jednací síni Okresního soudu v Litoměřicích.