13. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Komunisté pokukují po postu Hejtmana, nechtějí vyprovokovat krizi

KVListy

REKLAMA

Krátce po té co vešlo na veřejnost, že současný Hejtman Novotný se rozhodl, že opustí post Hejtmana a ponechá si mandát poslance PSPČR  si komunisté pospíšili s návrhem vlastním.  Krajský předseda Murčo chce získat post hejtmana pro Evu Valjentovou, současnou první náměstkyni. Sociální demokraté se ale nechtějí funkce vzdát, hejtman pro KSČM podle Čermáka (krajský předseda ČSSD), není součástí koaliční dohody, která je podepsána.

 V polovině volebního období by se měl vyměnit poměr stran v radě ze 4:5 ve prospěch KSČM na 5:4 pro ČSSD.Podle Murča nemá ČSSD jasného kandidáta na hejtmana, komunisté přicházejí se svým, však nevítaným návrhem na funkci pro Evu Valjentovou, ta už v minulém volebním období byla náměstkyní pro kulturu a cestovní ruch.
„Nechceme vyvolat krizi ani třenice s naším koaličním partnerem. Tu část koaliční smlouvy, která řeší klouzavý mandát, chceme dodržet. Poměr v radě Karlovarského kraje by se měl podle předchozích dohod se sociální demokracií změnit na 5:4 ve prospěch ČSSD,“ uvádí se v prohlášení KSČM.Krajský předseda ČSSD Miloslava Čermák uvedl, že po rezignaci  Novotného budou jednat. Však krajská konference ČSSD bude až  po zasedání krajského zastupitelstva, které se bude konat 11. prosince. Další jednání krajského zastupitelstva bude  v únoru. Postu hejtmana se ale ČSSD vzdát nechce a návrh KSČM, tak  není na pořadu dne.Možným kandidátem na hejtmana například Martin Havel, náměstek hejtmana pro investice. Jenže Havel se do funkce hejtmana nehrne. vedl, že post hejtmana rozhodně to není jeho ambicí.Hejtmanem mohl být bývalý krajský předseda ČSSD a krajský zastupitel Jakub Pánik, který byl předsedou krajské ČSSD od konce roku 2010 do května 2013.V  45členném zastupitelstvu kraje  má KSČM 14 mandátů, ČSSD 13, opoziční ODS 5 s Hnutím za harmonický rozvoj měst a obcí,  dále po čtyřech mandátech získaly ALTERNATIVA , TOP 09  a STAN.Faktem zůstává, že Novotný vyzvaný Okresní konferenci Karlovy Vary doposud oficiálně na post hejtmana nerezignoval, svou rezignaci veřejně oznámil bez konkrétního data. Podle kuloárních informací o načasování budou jednat předsedové okresů ČSSD Karlovarského kraje.
Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.