So. Pro 21st, 2024
Kontrolní dny v Císařských lázních jsou z pohledu skutečných tvůrců složité investiční akce a následného vstoupení do rozjeté stavby trnem v oku nejen politiků, ale také odborníků, kteří dobře ví, jak se ve chvíli změny projektu prodraží celá stavba, která může ve finále z původní myšlenky stvořit zcela něco jiného. Pohled do stavebního prostřední nám umožnila poslankyně PS PČR Jana Vildumetzová Mračková, která se na stavbě sešla s primátorkou města Andreou Pfeffer Ferklovou.

Takto probíhá rekonstrukce Císařských lázní, kterou jsme zahájili 13.12.2019. Aby ale vůbec mohla začít, tak ji musela předchozí vláda podpořit speciální dotací ve výši 400 milionů korun. Tehdy to byla téměř polovina celkové ceny, protože kompletní rekonstrukce měla stát zhruba 820 milionů. I to, co jsme zahájili a na co jsme v uplynulém volebním období sehnali štědrou státní dotaci, však dokázalo současné krajské vedení v čele s Petrem Kulhánkem neskutečně prodražit a také zásadně, a hlavně zcela zbytečně změnit a udělat složitější.
Ale postupně.
Já jsem hlavně tedy fakt moc ráda, že se to po těch 20 letech povedlo a konečně dotáhlo do fáze realizace. Je třeba ale připomenout, že to je především proto, že jsme se od začátku rozhodli objekt opravit tak, jak je. Bez velkorysého restaurování všech historických prvků by ovšem bylo téměř nemyslitelné získat kladné závazné stanovisko od památkářů. Naši předchůdci utratili za těch 20 let, a to především za 8 let primátorování Petra Kulhánka, jen za všemožné změny projektu cca 65 milionů korun. Fantazírovali o apartmánech, velkém bourání původních stavebních prvků, a proto nikdy nemohli dostat kladné stanovisko památkářů.
A jak tedy hodnotím dnešní prohlídku rekonstrukce Císařských lázní? Určitě se již udělalo mnoho práce, a především došlo k záchraně této národní kulturní památky, která již byla v některých místech opravdu v havarijním stavu. Co mě mrzí a velmi bolí, že s nástupem nového vedení kraje se úplně změní charakter Císařských lázní. Zmizí třeba skoro všechny koupelny a lázně to již nikdy nebudou. V daných místech budou kanceláře či šatny. Památkáři souhlasili se změnou projektu, tím krásné a výjimečné atrium bude tmavé, zavřené a nově vymyšlený sál mě opravdu v návrhu neoslovil, no sami posuďte dle fota v prvním komentáři.
To hlavní, co je třeba říci, je, že kvůli těmto změnám se nafoukl rozpočet rekonstrukce zatím již na 1,4 miliardy korun a jsem přesvědčena, že může být ohrožena i získaná dotace 400 milionů korun, kterou kraj díky změně projektu může vracet, a to ještě s penále ve výši 100 procent. Zvláštní je, že nikdo toto neřeší a další finance v mnohamilionových částkách koaliční zastupitelé schvalují dál jak na běžícím pásu. A opravdu to zatím vypadá, že to bude nakonec všechno platit náš Karlovarský kraj. Ale my přeci v regionu nemáme jen Císařské lázně, máme mnoho dalších věcí, které je nutné zajistit v oblasti zdravotnictví, sociální oblasti, školství, města a obce, které je potřeba finančně podpořit při různých investicích. Teď jsme měli třeba na zastupitelstvu materiál o rekonstrukci Domova se zvláštním režimem v Nejdku a koaliční zástupci vedení kraje řekli, že musíme velmi zvažovat takové investice. Skoro to vypadá, že pro seniory, kteří mají nárok na důstojný život, peníze na rekonstrukci jejich domova nemáme. Opravdu velmi smutný příběh.


Pro Janu Vildumetzovou Mračkovou to je trochu srdeční záležitost, protože do celé akce šla v době, kdy za nic nedělání řadu let kritizoval současného hejtmana Kulhánka (tenkrát v roli primátora) i prezident Miloš Zeman, který opakovaně Kulhánka řadu let upomínal, aby něco dělal. Rozvrtání již započaté stavby mnoha odborníkům, kteří na původním díle dlouho pracovali, potvrzuje jen slova o smutném příběhu.

Současná primátorka Andrea Pfeffer Ferklová se prohlídky stavby zúčastnila s tím, že má obavy o financování provozních nákladů, které v budoucnu mohou být dalším mandatorním výdajem, které město ponese na svých bedrech v případě, že město příjme závazek v podobě zřízení sídla KSO v Císařských lázních.

„Současné krajské vedení se stále k financování provozních nákladů detailně nevyjádřilo. Právě pro město Karlovy Vary jsou tyto informace naprosto nezbytné, už jen s ohledem na významné dopady do městského rozpočtu,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová. 

Karlovarský kraj bude mít pro místní muzikanty a hrstku posluchačů luxusní kulturní stánek, ale jeho náklady na provoz už dnes mnohé odborníky přímo děsí. Asi největší podíl na nájmu ponese město Karlovy Vary, jakož to zřizovatel Karlovarského symfonického orchestru, v případě, že zde bude mít sídlo. Hejtman Kulhánek stojí za navýšením stamiliónových investic a vše směroval na vestavbu hudebního sálu.

Není tajemství, že někteří symfonici jsou členy politického hnutí Karlovarská občanská alternativa (KOA) a přímo stojí za politickým lobbováním drahé vestavby, a tím pádem celého prodražení jedné z největších investic v Karlovarském kraji včetně mnoha rizik, které změna projektu představuje.


By redakce

Related Post