25. července 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Krajští politici letos rozdají na kulturní památky a cestovní ruch zhruba 16 milionů korun

KVListy

REKLAMA

Karlovarský kraj letos vyhlásil dva nové dotační programy na podporu památkové péče a cestovního ruchu. První se zaměří na projektovou přípravu a druhý na podporu památek zapsaných na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Celkem kraj rozdělí 16 milionů korun, informovala radní pro kulturu a památkovou péči Oľga Haláková (KDU-ČSL). Návrh rady musí ještě schválit krajské zastupitelstvo.

„První z programů se soustředí na obnovu kulturních památek a památkově hodnotných objektů. Poskytne finance na předprojektovou přípravu stavební dokumentace, která předchází samotné realizaci. Sem patří například zaměření budov, které mnohdy vlastníkům chybí, dále nejrůznější průzkumy fasád, omítek, studie, jež je nutné zpracovat, a další,“ řekla radní pro kulturu a památkovou péči Oľga Haláková (KDU-ČSL).

Karneval mistr – JODA

Zájemci mohou v programu žádat o dotace rovněž na projektovou přípravu pro realizaci muzejních či výstavních expozic. Z rozpočtu vyčlenilo vedení kraje deset milionů korun, každá žádost může být podpořena nejvýše 500 tisíc korun. Počet žádostí na jednoho žadatele není omezen.

Druhý dotační titul se týká podpory tří měst, která byla v loňském roce zapsána na seznam UNESCO. Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně budou moci žádat o poskytnutí dotace ve výši dvou milionů korun na rozvoj svého území, potřeby občanů a podporu rozvoje cestovního ruchu, které se zápisem na seznam UNESCO velmi úzce souvisí, uvedla radní. Celkem tedy kraj rozdělí šest milionů korun.

Termín pro podání žádostí je stanoven na období od 10. března do 17. března 2022.

Hra na Karla IV s Kyselou

Na opravu památek i podporu cestovního ruchu kraj přispívá každoročně. Loni na obnovu kulturních objektů rozdělil 12,5 milionu korun. Peníze šly například do oprav bývalého zámku v Kopaninách, na obnovu budovy bývalého děkanství v Horním Slavkově nebo na restaurátorské a stavební práce v Severním paláci loketského hradu. Několik dalších milionů korun kraj rozděluje i v rámci individuálních dotací.

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.