Mezinárodní letiště Karlovy Vary neprospívá, jednatel zůstává

REKLAMA

Totální propad zaznamenal za poslední čtyři roky vývoj počtu cestujících. Za tu dobu se snížil téměř na pětinu. Všude na kraji hnutí ANO dělá změny, dokonce i u prosperujících firem, ale jednatel letiště zůstává i přes to, že pro špatné výsledky byl jediný, který nemohl a nedostal roční odměny.

Kraj je majitel karlovarského mezinárodního letiště a hodně si slibuje od dvou nových linek. První linka charterová bude létat do izraelského Tel Avivu a  pravidelná linka pak do německého Düsseldorfu.

Rok 2013  s 104 469 cestujícími byl rekordní, ale v roce 2016 letištní halou prošlo pouhých 23 235 pasažérů do svých letadel. Kolik podílu na tom má manažer a jednatel není jasné, proč to jde na letišti od desíti k pěti je mimo jiné rozhodnutí ruských dopravců, kteří přestaly do Karlovarského kraje postupně létat.

Další ránou bylo zrušení oblíbeného tradičního charterového spojení s tureckou Antalyí. Letadla prý přestala  létat kvůli zhoršení bezpečnostní situace v Turecku.Méně spojů znamená méně pasažérů, hodně cestujících dává přednost spojům z Moskvy do Prahy, po té jedou cestují autobusem či autem do Karlových Varů. Václav Černý argumentuje, že to jsou důsledeky liberalizace leteckého trhu mezi Moskvou a Prahou.

Linky chce kraj podpořit mimo jiné i významnými dotacemi, které letiště pro její provoz garantuje. „Tím umožníme nabízet tyto lety za konkurenceschopné ceny,“ uvedl jednatel letiště Černý.

Negativní vývoj letiště v počtu cestujících za poslední čtyři roky

  • 2013 – 104 469
  • 2014  – 85 596
  • 2015  – 34 550
  • 2016  – 23 235

„Přesná čísla budou k dispozici po uzavření účetnictví za loňský rok. To se dá očekávat v následujících týdnech,“ konstatoval pro media náměstek hejtmanky Karlovarského kraje pro dopravu Martin Hurajčík (ANO).

To vše se negativně projevilo na hospodaření společnosti Letiště Karlovy Vary, s. r. o. Dnes už se ví, že  hospodaření krajské firmy bude opět po roce negativní. Společnost prý ztrátové hospodaření očekávala, ztrátu musel doplatil ze svého rozpočtu kraj. Nový rok 2017 má přinést změnu. Jednatel Černý s červenými čísly na letišti zůstává.