Čt. Zář 12th, 2024

Na Karlovarsku jsou nejlepší podmínky pro podnikatele v Mariánských Lázních

Jakub Splavec
REKLAMA

Nejvyšší podíl podnikatelů, dobrá dostupnost a nejnižší nezaměstnanost. Důvody, které z Mariánských Lázní dělají nejpřívětivější město pro podnikání v Karlovarském kraji. Druhé skončily Kraslice. Na třetí místo klesl loňský vítěz, Ostrov. Výzkum Město pro byznys 2015 hodnotí již osmým rokem 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky. Výzkum zpracovává analytická agentura Datank.

Celkové pořadí :

  1. Mariánské Lázně
  2. Kraslice
  3. Ostrov
  4. Cheb
  5. Sokolov
  6. Karlovy Vary

Mariánské Lázně se radují z vítězství po loňském druhém místě a důvodů je hned několik. Především je to nejvyšší podíl podnikatelů a druhý nejvyšší podíl firem v kraji. „Jsme lázeňské město a naši podnikatelé jsou především z oblasti služeb. Turistický ruch a půda připravená pro tento sektor samozřejmě nahrává jejich růstu a rozvíjení podnikání značně napomáhá,“ okomentoval jeden z důvodů vítězství tajemník starosty Jiří Šrámek. Před ostatními městy je zvýhodňuje také dobrá dostupnost a nejnižší dlouhodobá nezaměstnanost. V hospodaření radnice mají Mariánské Lázně nejvyšší iRating. Vysoké výdaje putují na rozvoj veřejné dopravy. K prvnímu místu pomohla městu také dobrá komunikace s občany-podnikateli v testu elektronické komunikace. „Naším hlavním cílem je pravidelná komunikace. Chceme, aby byli jak občané, tak podnikatelé vždy vyslyšeni a jsme rádi za každý názor či podnět. Tímto směrem se chceme ubírat i nadále a zlepšovat tak ekonomické prostředí našeho města,“ dodal Šrámek.
Loni první, letos třetí. Ostrov v pořadí klesl, ale stále platí za kvalitní místo k podnikání. Má druhé nejnižší ceny stavebních pozemků a v celkovém počtu ekonomických subjektů zaznamenal meziročně nejrychlejší nárůst. Co se týče ekonomických výsledků radnice, má Ostrov nejpříznivější poměr výdajů na dluhovou službu. „Spolupráce s podnikateli u nás funguje velmi dobře. Pořádáme setkání podnikatelů se zástupci města a právě vzájemná spolupráce je pro nás velmi důležitá. Díky pravidelné komunikaci pak víme, na co se zaměřit. Pro celkový rozvoj podnikání děláme maximum a v tomto roce se nám podařilo naplnit kapacitu průmyslové zóny a přivést dalšího velkého investora, který pojme až pět set zaměstnanců,“ uvedl starosta Pavel Čekan.Druhé Kraslice bodují především v hodnocení přístupu radnice, konkrétně v kritériích, která se týkají hospodaření a finanční stability města. Podnikání pozitivně ovlivňují nízké poplatky nastavené radnicí. Podnikatelé mohou těžit také z nižších cen bytů a stavebních pozemků a větší konkurence na pracovním trhu. „Jednoduchost, rychlost, stručnost a efektivnost. To je cesta k úspěšné spolupráci mezi radnicí a podnikateli,“ uvedl starosta Roman Kotilínek.

Vyhlášení regionálních výsledků výzkumu Město pro Byznys probíhá v letošním roce v rámci krajských setkání Svazu měst a obcí České republiky. Spolupráce umožňuje otevřeně diskutovat o aktuálních tématech, která se týkají podnikatelů, radnic a obyvatel všech měst a obcí v České republice. Krajské setkání SMO ČR Karlovarského kraje se neslo v duchu seznamování s aktivitami Svazu v legislativě a snahy Svazu o zajištění dostatečné diskuse o tématech, která se jeho členů přímo dotýkají.

Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem společnost Škoda Transportation a.s., odborným garantem CRIF – Czech Credit Bureau, podporovatelem Svaz měst a obcí ČR, zpracovatelem dat agentura Datank.

By redakce

Related Post