Na pražské Staroměstské náměstí se vrátil mariánský sloup

REKLAMA

Na Staroměstské náměstí v Praze se ve čtvrtek vrátil mariánský sloup, jde o repliku sloupu, který byl stržen v roce 1918. Dílo budí kontroverze. Zastánci v něm spatřují symbolickou vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války, odpůrci ho vnímají jako symbol mnohaleté habsburské nadvlády a útlaku národa.

Sloup, který vytvořil sochař Petr Váňa, vztyčil na náměstí jeřáb. Na jeho vrcholu pak umístil sochu Panny Marie, která byla před vztyčením uložena před Týnským chrámem.

Pražští zastupitelé v minulosti opakovaně odmítli vyjádřit s umístěním repliky původního sloupu souhlas. Situace se změnila koncem letošního ledna, kdy se v zastupitelstvu našla většina, která původní nesouhlasné stanovisko změnila. V návaznosti na to technická správa komunikací (TSK) povolila stavbě zábor veřejného prostranství.

Spory o návrat sloupu se vedly od 90. let minulého století. O jeho návrat na náměstí se zasazovala Společnost pro obnovu mariánského sloupu, pro niž sochař Petr Váňa repliku z pískovce vytvořil.

Sloup je vysoký téměř 16 metrů, dva metry má pozlacená socha Panny Marie. V nárožích soklu jsou čtyři sochy andělů symbolizující čtyři ctnosti.

zdroj:novinky.cz