Cílem webu www.mapakriminality.cz je usnadnit veřejnosti orientaci v datech o trestné činnosti, která pravidelně publikuje Policie ČR. Nepřehledné policejní statistiky je možné vidět jednoduchých tabulkových a mapových náhledech.
Stránky by mohly napomáhat debatě o tom, v jaké podobě a jaká data má policie zaznamenávat a zveřejňovat, o způsobu, jak účinně získávat data o trestné činnosti i o tom, jak úspěšná je policie.
Stránky vytvořila a provozuje ProPolice/Otevřená společnost, o.p.s. ve spolupráci s Geographics.cz, za podpory programu Think Tank Fund nadace Open Society Foundations a společnosti Webtica Software.
Zajímavé je sledovat tzv. objasněnost trestných činů v jednotlivých krajích. Jak a kde se Policii daří potírat kriminalitu a naopak, kde se pracovitým strážcům zákona z mnoha důvodů kriminalita ne a ne, nedaří řešit.
Nejvyšší index kriminality a smutné prvenství drží Karlovarský Kraj „lumpů ráj.“
I zde poctivý a neúplatní strážci zákona s vypětím všech sil honí zločince, ale často jim unikají více než v jiných krajích.
Ale v přesných policejních statistikách nenajdete desítky trestných činů, které občané neoznámí, nebo si vše rozmyslí co zjistí, že je v této oblasti objasněnost případů nízká.
Totiž pokud vaše oznámení Policie nezaprotokoluje a vy si v průběhu svého pláče na stanici vše rozmyslíte a oznámení neučiníte, tak se ve statistikách už nic neobjeví a Policie se může pochlubit dobrými výsledky a nízkou kriminalitou.
Často u složitých případů s nízkou objasněností a zjištění pachatele nejsou policisté při přijímání oznámení dvakrát nadšení, protože statistika neúprosně roste.
Strčit hlavu do písku může být někdy i výhodné, ale to čestní profesionálové v Karlovarském kraji jistě nedělají, ale i přes svou svědomitost a smysl pro spravedlnost jsou na chvostu.
Souvislost s demografickými dopady může být právě právě index kriminality jedním s faktorů, které je přímo ovlivňují nejen pro případy jednotlivých míst, ale i větších celků jako jsou města, nebo kraje.