Ne. Pro 22nd, 2024

Nominant hnutí ANO Prymula má velký problém

REKLAMA

Tentokrát má Roman Prymula vážnější problém, než tajný večírek v době zákazu. Jako náměstek na ministerstvu zdravotnictví lobboval za firmu vyrábějící vakcíny. Při tom vystupoval tajně za Českou republiku a lhal. Informaci zveřejnil server Seznam zprávy. Událost z roku 2018 pravděpodobně vedla k tomu, že Prymula na ministerstvu zdravotnictví letos na jaře skončil, nedostal totiž bezpečnostní prověrku.

Andrej Babiš zřejmně nevybral správného ministra, který by hnutí ANO udělal dobrou vizitku.

O co tedy šlo? V roce 2018 poslal náměstek ministra zdravotnictví Prymula dopis Světové zdravotnické organizaci, ve kterém uvádí, že v České republice je snaha vyrábět vakcíny proti dětské obrně.

„Dopis z českého ministerstva zdravotnictví oznamuje, že firma Praha Vaccines splnila nejpřísnější kritéria, a že právě ona plní klíčovou funkci národního a mezinárodního charakteru pro manipulaci s virem přenosné dětské obrnyUvádí se, že má status „Polio Essential Facility“/PEF,“ uvádí Seznam, který také zveřejnil kopii dopisu. Dokument nemá číslo jednací a není uložen nikde v systému ministerstva. Jeho pravost však potvrdil Prymula i Adam Vojtěch, který o dokumentu nevěděl a dozvěděl se o něm až od Světové zdravotnické organizace po několika měsících od doručení.

V kauze je hned několik problémů. Například ten, že státní úředník Prymula lobboval za mnohamiliardový byznys soukromé společnosti. Závažný problém je také v tom, že Prymula lhal. Uvedená společnost Prymulou uváděný status „Polio Essential Facility“/PEF neměla.

Prymula přitom nelobboval jen u Světové zdravotnické organizace (WHO). Za výrobu vakcín měl bojovat i v České republice, konkrétně u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), přes který by muselo projít schválení případné výroby vakcín. Jenže úřad se proti záměru tehdejšího náměstka Prymuly postavil. „Já jsem tehdejšího náměstka pochopitelně přijala. Předtím poslal požadavky WHO, které by náš úřad musel splnit. Jenže to nebylo možné,“ řekla Seznamu ředitelka SÚKL Irena Storová. „Museli bychom například dodat speciálně vyškolené experty k výrobě a tak dále. Jenže SÚKL takové lidi neměl, nemá, vyškolit je by trvalo léta. A nebylo jasné, kdo by to celé zaplatil. To vážně nešlo, musela jsem to odmítnout,“ dodala Irena Storová.

Záměr, za který podivnou metodou lobboval Roman Prymula, nakonec indické společnosti nevyšel. Nyní se snaží v tomtéž areálu nedaleko Prahy vyrábět části vakcíny proti čínskému viru.

 

By redakce

Related Post