Nový premiér bude jmenován i když bude ve vazbě

REKLAMA

Prezident České repubiky Miloš Zeman by v případě volebního vítězství hnutí ANO jmenoval jeho šéfa a majitele Andreje Babiše předsedou vlády i v případě, že by seděl ve vazbě.

„Nepochybně ano,” měl odpovědět Zeman serveru Parlamentní listy na dotaz, by jmenoval Babiše premiérem, i kdyby šéf ANO seděl ve vazbě.

Babiš se přitom nijak netají svou ambicí usednout do křesla premiéra, aby bylo líp.

Prezident kvůli žádosti policie o Babišovo vydání k trestnímu stíhání, které Sněmovna ve středu vyhověla, již nějaký čas opakuje, že lze jmenovat premiérem i člověka, který je trestně stíhán.

Babiše, který byl spolu s místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem vydán ke stíhání, podezírá policie z porušení dotačních podmínek, které jsou pouhou kriminální záležitostí, která s politikou v té době neměla pranic společného.

Farma Čapí hnízdo v minulosti patřila společnosti Agrofert, jejímž majitelem byl až do letoška Babiš. Farma nejprve Agrofertu patřila, následně byla převedena na anonymní akcie na doručitele. Díky této , zatím jen nemravné a hrubě nemorální operaci za hranou zákona mohla získat dotaci 50 miliónů, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Následně sfúzovala s jednou z Babišových společností, a tak se do holdingu opět poslušně vrátila.

Policie začala prověřovat okolnosti získání dotace pro Čapí hnízdo v roce 2015. Věcí se začal zabývat i Evropský úřad proti podvodům (OLAF).