Nový ředitel Tomáš Bryzgal se stal v květnu novým ředitelem výrobního závodu Jan Becher – Pernod Richard. Poté, co do funkce nastoupil, převzal přísně střeženou recepturu na výrobu likéru.
Bryzgal pracuje u firmy sedmým rokem, zde nastoupil hned po skončení studia na Vysoké škole chemickotechnologické.
Předchozí ředitel Darebník Bryzgala podporoval a viděl to tak, že by ho v budoucnu mohl nahradit. Jsem připravený , jinak bych na této pozici nebyl, uvedl Tomáš Bryzgal. Také uvedl, že se na pozici ředitele dlouhodobě připravoval, ale při jeho nástupu před sedmi léty by ho to ani nenapadlo.
Jan Becher – Pernod Richard je společnost, která vznikla po privatizaci, ale to si budeme muset udělat exkurzi do nedaleké minulosti, abychom si připomněli jak to všechno bylo s karlovarskou Becherovkou, která byla vždy prosperující pýchou patriotů města.
- Becherovka se privatizovala dne 3. září roku 1997. Tehdy vláda rozhodla o prodeji 89 % Karlovarské Becherovky ve prospěch společnosti Value Bill s.r.o. za 1, 997 miliardy korun. Ke všeobecnému překvapení padlo toto rozhodnutí o krátké přestávce jednání Poslanecké sněmovny.
- Překvapivý byl i vítěz. Firma Value Bill totiž nesplňovala ani jednu z podmínek výběrového řízení. Naopak, ze sedmi soutěžích předložila nejslabší podnikatelský záměr a nenabídla ani nejvyšší cenu. Firmu Value Bill vybrali ministři ODA a KDU-ČSL, k nimž se připojil ještě Jan Ruml, tehdy ještě ministr vnitra za ODS.
- Firma Value Bill se později přejmenovala na Salb. Mezi akcionáře patřil bývalý kancléř prezidenta, Karel Schwarzenberg (TOP09), který vlastnil 20 % akcií a společnost Patria Finance se 40 % akcií.
- Často napadané rozhodnutí vlády přiřknout výhru v tendru SALB, ač nabídl druhou nejvyšší cenu a nejhorší podnikatelský záměr, je zákulisně přičítáno neotřesitelné pozici Schwarzenberga. V této kauze dojdeme i ke zvláštním souvislostem, které popisují další sdělovací prostžedky.
- Schwarzenberg a Bakala jsou považováni za protagonisty “sdružení Lípa”, kolem něhož se pohybovali často vlivní ekonomové, byznysmeni i politici .
Za rok 1997 měla Becherovka zisk 149 milionů, na účtu v bance 220 milionů a zásoby vyrobeného zboží. Zisk trvale klesal a na rok 2000 se už předpokládala ztráta 140 milionů. Becherovka je zatížena obrovským úvěrem a kasa je prázdná. Snižuje se produkce, propouštějí se zaměstnanci, byla zastavena výroba nealkoholických nápojů, jejíž zachování je také jednou z podmínek privatizace.
Začátkem roku 2001 měla firma asi 350 zaměstnanců. Nyní jich propouští údajně 60, ale podle našich informací jich je 100. Na výrobě nealkoholických nápojů mělo pracovat 41 lidí. Podle našich zdrojů donedávna pracoval v tomto provozu už jen jediný – vrátný.
Privatizace elitní firmy českého potravinářského průmyslu Jan Becher – Karlovarská Becherovka, a.s. je do dnes pro patriarchy z Karlových Varů neodpustitelnou hospodářkou škodou.
Díky postupné likvidaci drobného průmyslu na Karlovarsku dnes nemají obyvatelé pro své děti uplatnění v celém regionu, často se děti po dokončení škol již domů nevracejí. I toto je jeden z důvodů, proč v Karlových Varech, klesá počet obyvatel, který z šedesáti tisíc již klesl pod padesát tisíc obyvatel a stále klesá.
Ti co se podepsali pod privatizaci Becherovky asi znali tajný recept jen na to, jak se beztrestně zmocnit firmy, která měla peníze na účtech, prosperující výrobu, stabilní obchod, dostatečné zásoby pro výrobu a plné sklady zboží.
Dnes budovu Becherovky má nový vlastník, neslouží již svému původnímu účelu, ale do objektu se vrátila tradice také zlikvidovaného pivovaru v Rybářích a vaří se zde pivo známé pod jménem Karel.
další zdroje: český rozhlas – komentáře
http://www.nevolimkarla.cz/kauzy/karel-dostal-chut-na-becherovku/
Archiv článků, dnes již neexistujícího deníku Super
deník Super
deník Super