22. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

O náhradu škod kvůli nouzovému stavu nebude možné žádat

REKLAMA

Lidé nebo firmy nebudou mít možnost žádat o náhradu škod, které jim způsobí opatření vyhlášená v souvislosti s nouzovým stavem. V televizi Prima to potvrdil šéf krizového štábu Roman Prymula. Opatření s platností do 1. dubna vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Předtím je s platností do 24. března vyhlásila vláda na základě krizového zákona.

Zástupci opozice s tím nesouhlasí a chtějí o tom ve čtvrtek jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka řekl, že je kvůli tom u připraven svolat mimořádnou schůzi Sněmovny. Situace prý existenčně ohrožuje statisíce lidí v Česku.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je ovšem výklad na základě obou zákonů stejný.

„Ten výklad, jestli je to podle krizového zákona, nebo podle zdravotního zákona, je úplně stejný. Výklad je takový, že ta přímá jasná náhrada škody je v případě, že zabíráte někomu majetek nebo mu přikazujete nějakou činnost. Nic takového nenastalo,“ řekla Schillerová České televizi.

Advokát Daniel Zinrák ale řekl něco jiného. Zákon o ochraně veřejného zdraví podle něj žádnou náhradu škody nepředpokládá, na rozdíl od krizového zákona. Odškodnění bude podle něj možné požadovat jen za deset dní. „Musel to napsat špičkový právník, který v tom umí chodit,“ řekl iRozhlasu Zinrák, který se specializuje na náhradu škod.

Omezení počtu lidí

Ministerstvo zdravotnictví nově zavedlo i omezení počtu lidí, kteří se mohou sdružovat na veřejnosti. Maximálně to mohou být dva. Výjimku tvoří členové domácnosti, pracovní kolektivy a pohřby. Ač to vláda schválila v pondělí, ministerstvo o opatření informovalo až ve středu. Prymula se za to omluvil. Poukázal na to, že šlo o omyl, protože na pondělní tiskové konferenci nebyl ani premiér, ani ministr zdravotnictví, ani on. Ostatní ministři nové opatření nezmínili.

Vláda vydala soubor opatření s platností od 15. března do 24. března. V pondělí jej prodloužila do 1. dubna, opatření už ovšem vydalo oficiálně ministerstvo zdravotnictví.

zdroj: NovinkyČTK


Vládu a všechny politiky si platí občané České republiky ze svých stále rostoucích daní, které patří k nejvyšším z okolních států. Soustavné změny podmínek pro život lidí nepřispívá ke stabilitě, pohodě a smířlivosti.

Lidé nyní mohou udělat jedinou věc. Nezapomenout!

Při nejbližší příležitosti si zvolit takové politiky, které znají. Ne takové, kteří se skrývají  jen za předraženou marketingovou značkou, kterou budou muset ještě dráž vyplatit i s úroky.

Lidi musí zastupovat politici bez skandálů, trestních oznámení, jejichž jména budou ozdobou a pýchou celé republiky a nikoliv další ostudou, která jen překrývá nekonečnou množinu předchozích neomluvitelných skandálů. Jen slušní a čestní se mohou starat o pracující lidi, tvořící skutečné hodnoty. Jen takoví nenechají národ Čechů  na holičkách v těžkých dobách.

Za posledních třicet let se politici rychle naučili na obyčejných lidech spíš „štípat dříví,“ hned po té, co rozprodali celé národní hospodářství a svými nemorálními činy,  jim stále častěji „plivají“ do obličeje.

„ANO,“ je načase vzít rozum do vlastních rukou a konečně se vydat správným směrem, bez podfuků, podrazů a lží.


„Opravdová láska k národu je věc velmi krásná; u slušného a čestného člověka se rozumí sama sebou; proto se o ní mnoho nemluví, tak jako slušný muž nevytrubuje do světa svou lásku k ženě a rodině.“ …

Tomáš Garrigue Masaryk

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.