13. června 2024

zprávy z Karlovarského kraje

Obchodníci oznamují zdražení elektřiny a plynu

KVListy

REKLAMA

Důchodci dostanou od vlády tisícovku, ale nakonec to stačit asi nebude…

Skokové zdražení elektřiny a plynu už začali dodavatelé zasílat svým odběratelům.

U těch nejlevnějších se zdražení šplhá hodně vysoko, ale obecně se dá situace hodnotit tak, že zdražení bude okolo 10 procent. I tak se jedná o masivní zdražení, které za poslední léta nemělo obdoby. Naopak v posledních létech se ceny držely pro občany velice příznivě.

Téměř všichni dodavatelé elektřiny a plynu chystají zdražení od 1.1.2019, tak mnohým došly dopisy, které oznamují tuto neveselou novinu po komunálních volbách. K tomu se u dodávek elektřiny domácnostem přidá také zvýšení plateb za distribuci, které ohlásil Energetický regulační úřad. Zdražování samozřejmě chystají také teplárny, takže odběratelé dálkového vytápění se mohou také těšit na novoroční dárek.

Největší dodavatel, polostátní ČEZ minulý týden oznámil, že od ledna zvedne ceny elektřiny o osm procent.

Seniorům jejich tisícovka od nového roku ani zdražení nepokryje

Významné zdražení se bude týkat zákazníků s platbami  okolo tisíce korun měsíčně. Ale asi největší dopad skokového zdražení dopadne na seniory. Jejich vyvolenou tisícovku k důchodu, aby jim bylo líp jim slibovali od nového roku hodní politici.  Ale vzápětí jim peníze z důchodů hbitě vyženou z peněženek dodavatelé a distributoři energií a ještě něco navíc. Dříve než senioři uvidí svou vymodlenou tisícovku, která jim meziročně nebude ani stačit na poplacení zdražení, budou mnozí opět volit další úsporná opatření  ve svých skromných domácnostech, nebo se začnou vracet do práce, aby na pokrytí svých životních nákladů a léků vůbec měli. Mnozí si pamatují, svícení svíčkami a ti movitější i petrolejovými  lampami.

Světlo i teplo budou mít po novém roce pro české domácnosti jiný rozměr, také v podobě postupného zdražení všech produktů, které se promítnou firmám do jejich nákladů na výrobu potravin, spotřebního i průmyslového zboží. Takže ve finále vyhrají opět senioři a hned za nimi budou rodiny s malými dětmi. Zdražení se promítne také postupně i do mimoškolních aktivit dětí. Vzrostou náklady na provoz tělocvičen, bazénů, družin i rekreačních zařízení. Ale to jistě nebude všechno.

Zahřát Vás může vánoční punč, nebo procházka v lese.

Z mnohých kolenovrtů se mohou po vzoru německých baráčníků stát nedobrovolní otužilci.

Porovnat ceny elektřiny v ČR zde.

 

Copyright © Všechna práva vyhrazena | Newsphere by AF themes.